Ukraina: zablokowano dostęp do popularnych rosyjskich serwisów internetowych

Władze Ukrainy wprowadziły sankcje przeciwko osobom fizycznym i firmom z Rosji oraz z kapitałem rosyjskim, wśród których znalazły się popularne serwisy internetowe, takie jak Yandex, Mail.ru, Odnoklassniki oraz VKontakte. Dostęp do tych serwisów zablokowano.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Dekret w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Petro Poroszenko. Listę osób i podmiotów opracowała i zatwierdziła pod koniec kwietnia ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Zgodnie z dekretem Ukraińcy nie będą mogli także oglądać niektórych rosyjskich stacji telewizyjnych. Wprowadzono dla nich m.in. ograniczenia, lub wstrzymanie świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz wykorzystywania (przez nie) sieci telekomunikacyjnych.

Sankcje zastosowano m.in. wobec stacji Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Zwiezda i Rossija Siegodnia, której częścią jest znany kanał anglojęzyczny RT. Na Ukrainie nie będzie również dostępu do serwisów telewizyjnych NTV Plus, RBK, Ren-TV i innych.

Lista osób fizycznych, które objęły sankcje, składa się z ponad 1200 nazwisk. Są wśród nich obywatele Rosji i innych państw, w tym dwóch Polaków: Dawid Berezicki związany z Obozem Wielkiej Polski i Dawid Hudziec, bloger publikujący na portalu separatystów prorosyjskich Novorossia Today. Ich nazwiska znalazły się w dokumentach udostępnionych na stronie internetowej prezydenta Ukrainy. W ramach sankcji Berezicki i Hudziec mają zakaz wjazdu na Ukrainę przez okres jednego roku.

Na liście widnieją także nazwiska kilkuset mieszkańców zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. Są to m.in. ludzie, którzy jako formalni obywatele Ukrainy byli członkami komisji wyborczych w przeprowadzonych jesienią 2016 roku wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej. Zgodnie z rosyjskim prawem w takich komisjach mogą zasiadać wyłącznie obywatele Rosji.

Dekret Poroszenki dotknął także prawie 470 firm z kapitałem rosyjskim, działających na Ukrainie, w Rosji i innych krajach. Objął również przejęte przez Rosję krymskie przedsiębiorstwa państwowe, w tym winnice i zakłady winiarskie.

Dekret w sprawie sankcji zaczął obowiązywać w dniu jego opublikowania, czyli we wtorek.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ~PIS_zdrajcynarodu

Normalna cenzura. Faszyści na Ukrainie nie patyczkują się. Zwalczają wszystkich którzy myślą inaczej niż oni wszelkimi dostępnymi sposobami.

! Odpowiedz
2 0 ~PIS_to_zdrajcy

Pisałeś chyba o Rosji. Jeśli nie, to mało wiesz.

! Odpowiedz
2 1 ~Ed

Kilku rzadzacych Ukraina osob podwojnego obywatestwa nie nazywajmy Ukraina

! Odpowiedz
1 0 ~Ad

No to kilka osób, właścicieli vkontakte, mail.ru, odnoklassniki i innych, posiadających podwójne obywatelstwa, nie nazywajmy Rosjanami.

! Odpowiedz
3 3 ~adam

tak samo powinno się w polscem zablokowac strony z ruską propagandą,jak prawica.net,sputnik,wolna-polska.pl i wiele innych.

! Odpowiedz
0 6 ~Yohan

ciebie rażą ww. witryny a mnie np. gazeta.pl czy też tvn24.pl
Może je też zablokujemy bo sieją propagandę?

Jeżeli ktoś jest głupi to i mu blokada nie pomoże, bo jeżeli nie strona internetowa to inne medium będzie mu prało mózg i za niego myślało. Niestety.

! Odpowiedz
2 2 ~adam

geopolityka.org z niesamowitymi analizami piskorskiego i innych zdrajców.jest pełno stron,a ruska V kolumna dziala mocno.

! Odpowiedz
2 4 ~adam odpowiada ~Yohan

portali,o ktorych piszesz nie oglądam,ale jest tu duża różnica.tam widzisz często propagandę lewacką,a na stronach,które wymieniam propaguje sie teorie,któe zastosowane byłyby zagrożeniem dla niepodległości naszego państwa.pisza to ludzie o dużej wiedzy,czasami tytułach naukowych i jest to bardzo szkodliwa dezinformacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Yohan odpowiada ~adam

adam,
ale co to da że zablokujesz? wręcz zrobisz takim działaniem reklamę ww. portalom.
Chyba znasz powiedzenie, że natura nie znosi próżni. Na miejsce jednego zablokowanego portalu powstanie inny.
Największym problemem nie jest portal sam w sobie ale to jak poszczególnie jednostki odbierają treści w nim zawarte. Blokowanie portalu to jak leczenie skutku a nie przyczyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~lechu

Czyli sie potwierdzilo to Reźim nielegalny i uzurpatorski.Knebluja wlasnym obywatelom usta bo przeciez nie Rosji.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl