Ukraina wprowadza specjalne cło na rosyjskie towary

Rząd Ukrainy wprowadził specjalne cło na towary z Rosji oraz ogłosił embargo na import cementu, sklejek i wyrobów produkowanych z ich użyciem. Jest to reakcja na sankcje, które wcześniej wprowadziła wobec Kijowa Moskwa – oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman.

(fot. Valentyn Ogirenko / Reuters)

„Zakazy te rząd Ukrainy wprowadza w odpowiedzi na agresywne i dyskryminacyjne działania Federacji Rosyjskiej, polegające na zamknięciu dostępu na rosyjski rynek towarów pochodzących z terytorium Ukrainy oraz w odpowiedzi na ograniczanie tranzytu towarów z Ukrainy przez terytorium Federacji Rosyjskiej” – ogłosiła w środę Rada Ministrów.

Jak podano w komunikacie, wartość cementu i wyrabianych z niego towarów, które importowane są z Rosji, wyniosła w ubiegłym roku niemal 17 mln dolarów. Wartość importu sklejki i jej wyrobów stanowiła w 2018 roku 19,7 mln dolarów.

Od 1 sierpnia Ukraina wprowadza także specjalne, dodatkowe cło na niemal wszystkie towary sprowadzane z Rosji. Wyjątkiem będzie jedynie tzw. wrażliwy import, czyli: węgiel, koks, benzyna, gaz ziemny i wyroby farmaceutyczne. Cło to będzie pobierane niezależnie od obowiązujących stawek celnych na poszczególne towary, a pochodzące z niego środki mają zasilić fundusz substytucji importu.

W kwietniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że od 1 czerwca wprowadzone zostaną ograniczenia eksportu na Ukrainę ropy i produktów naftowych oraz ogłoszony będzie zakaz sprzedaży temu państwu produkcji przemysłu lekkiego, budowy maszyn i obróbki metali.

Wcześniej władze Ukrainy ogłosiły kolejne rozszerzenie swoich sankcji handlowych wobec Rosji, które dotyczyły m.in. mięsa, ryb, mleka, sera, herbaty, kawy i papierosów.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil