Ukraina: wartość eksportu do Polski niemal równa eksportowi do Rosji

W pierwszym kwartale 2018 roku wartość ukraińskiego eksportu do Polski prawie dorównała eksportowi do Rosji. Mimo znacznego spadku wymiany z Rosją od czasów rosyjskiej agresji, ten kraj wciąż pozostaje największym kierunkiem sprzedaży ukraińskich produktów. Wartość eksportu do Rosji jednak wciąż spada, natomiast eksport do Polski dynamicznie wzrasta.

(fot. VALENTYN OGIRENKO / FORUM)

Według danych opublikowanych przez państwowy instytut statystyczny - eksport do Rosji w pierwszym kwartale 2018 roku wyniósł 853 milionów dolarów. Tymczasem wartość eksportu do Polski wyniosła niewiele mniej, bo 816 milionów. Jak jednocześnie wynika ze statystyki - eksport do Rosji spadł o 7 % w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, natomiast eksport do Polski wzrósł o 31 procent. Na trzecim miejscu pod względem ukraińskiego eksportu znalazły się Włochy. Pierwszy kwartał tego roku charakteryzował się znacznym wzrostem ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. W tym okresie wartość sprzedanych do Unii ukraińskich towarów wyniosła 5 miliardów dolarów.

W 2017 roku wymiana handlowa między dwoma krajami wyniosła ponad 6 miliardów dolarów. Polski eksport na Ukrainę o 700 milionów dolarów przewyższył wówczas ukraiński eksport do Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil