REKLAMA

Ukraina w NATO? Węgry rzucają kłody pod nogi

2023-06-01 14:07, akt.2023-06-01 15:55
publikacja
2023-06-01 14:07
aktualizacja
2023-06-01 15:55

Aleksander Kwaśniewski stwierdził, ze Ukraina będzie szybciej w NATO niż w UE. Ale to może się opóźnić - przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu - oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Ukraina w NATO? Węgry rzucają kłody pod nogi
Ukraina w NATO? Węgry rzucają kłody pod nogi
fot. Drop of Light / / Shutterstock

"Musimy postawić sprawę jasno: przystąpienie do NATO kraju znajdującego się obecnie w stanie wojny nie może być przedmiotem obrad" - powiedział Szijjarto, dodając, że harmonogram działań, dotyczących przystąpienia Ukrainy do sojuszu również nie powinien być omawiany.

Szijjarto dodał też, że węgierski parlament zdecyduje, kiedy zostanie przedyskutowana ratyfikacja przyjęcia Szwecji do Sojuszu - przekazał Reuters.

Wcześniej w czwartek, przebywający w Mołdawii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów chce otrzymać "jasną" decyzję w sprawie swojej przyszłości w sojuszu wojskowym NATO, gdy przywódcy bloku spotkają się w Wilnie w lipcu. Na szczycie w Mołdawii, na którym pojawiło się ponad 40 europejskich przywódców, powiedział również, że chce postępu na drodze Ukrainy do Unii Europejskiej, wniosek o przystąpienie do której Kijów złożył w zeszłym roku.

Także w czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do odwołania przewodnictwa Węgier w Radzie UE. Przewodnictwo jest rotacyjne, Węgry mają objąć je w drugiej połowie 2024 r. "Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony dalszym pogorszeniem się sytuacji w zakresie praworządności i praw podstawowych na Węgrzech" - czytamy w rezolucji.

Jej autorzy, reprezentujący pięć frakcji - Europejską Partię Ludową (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberalną Renew, Zielonych i skrajną lewicę GUE/NGL - zwracają uwagę na nieprzejrzyste, ich zdaniem, stanowienie prawa przez Budapeszt, "podważanie praw osób LGBTIQ+ i wolności słowa" oraz stwarzanie zagrożenia dla wolności badań akademickich.

W związku z tym PE "kwestionuje, w jaki sposób Węgry będą w stanie wiarygodnie wypełnić to zadanie (sprawować prezydencję w Radzie - PAP) w 2024 r., biorąc pod uwagę nieprzestrzeganie prawa UE i wartości zapisanych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, a także zasad lojalnej współpracy". (PAP)

Sekretarz generalny NATO: musimy zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w długoterminowej perspektywie

NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo, ale Sojusz musi też zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny z Rosją - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Oslo.

"Kiedy wojna się skończy musimy być pewni, że mamy plan, by zapewnić, że to nie będzie przerwa w działaniach Rosji przeciwko Ukrainie (...), musimy zatrzymać to błędne koło agresji przeciwko Ukrainie (...), musimy mieć wiarygodne plany gwarantujące bezpieczeństwo Ukrainy w przyszłości" - oświadczył Stoltenberg na konferencji prasowej po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak zbliżyć Ukrainę do NATO, w którym jest miejsce tego państwa - podkreślił sekretarz generalny Sojuszu. Wszyscy członkowie NATO zgadzają się, że drzwi Sojuszu pozostają otwarte, że Ukraina zostanie członkiem tej organizacji, a Rosja nie ma w tej sprawie prawa weta - zapewnił.

Planujemy wieloletni program wsparcia, który pomoże w odbudowie ukraińskiego sektora zbrojeniowego i bezpieczeństwa oraz przejściu wojska z postsowieckich doktryn, wyposażenia i standardów szkoleniowych do poziomu pełnej kompatybilności z NATO - zaznaczył Stoltenberg.

Dyskutowaliśmy też o przekształceniu Komisji NATO-Ukraina w Radę NATO-Ukraina, co byłoby poważnym krokiem w ustanowieniu forum, na którym obie strony występowałyby jako równoważni partnerzy - dodał.

Te długoterminowe zaangażowanie NATO na rzecz Ukrainy jest ważne, ponieważ pokaże Putinowi, że demokracja jest w stanie bronić swojej wolności i swoich wartości - akcentował Stoltenberg.

Szef NATO zaznaczył jednocześnie, że podczas czwartkowego spotkania w Oslo nie zapadły konkretne decyzje. Rozmowy ministrów miały nieformalny charakter, w ramach konsultacji przed szczytem NATO 11-12 lipca w Wilnie.

adj/ ap/

sm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dididif
Czas na remont gazociągów i ropociągów biegnących przez Ukrainę do węgier do odwołania.
cygan znad balatonu szybko zrozumie realia napaści zssr na Ukrainę.

Powiązane: NATO

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki