Ukraina protestuje w związku z wizytą Putina na zaanektowanym Krymie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przekazało Moskwie notę protestu w związku z wizytą prezydenta Władimira Putina na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Jest to brutalne naruszenie ukraińskiej suwerenności - oświadczył w piątek Kijów.

(fot. DarthPutinKGB / )

Putin przybył w piątek na Krym w towarzystwie premiera Dmitrija Miedwiediewa, przedstawiciela prezydenta w południowym okręgu federalnym Rosji Władimira Ustinowa i minister oświaty Olgi Wasiliewej.

Strona ukraińska uważa tę wizytę (...) w tymczasowo okupowanej Autonomicznej Republice Krymu i w Sewastopolu za brutalne naruszenie suwerenności państwowej i jedności terytorialnej Ukrainy (...) - podkreślono w komentarzu ukraińskiej dyplomacji.

Ukraińskie MSZ uznało ponadto, że składając nielegalne - w świetle ukraińskiego prawa - wizyty na zaanektowanym Krymie, Rosjanie cynicznie i demonstracyjne okazują swój stosunek do ogólnie obowiązujących norm prawa międzynarodowego.

Krym i Sewastopol są i pozostaną nieodłączną częścią Ukrainy (...). Uznawane jest to przez cały cywilizowany świat, który ocenił nielegalne działania Federacji Rosyjskiej, m.in. wprowadzając przeciwko niej sankcje - podkreślono.

Według Kremla podczas wizyty na Krymie Putin odwiedził nową szkołę w Sewastopolu. W komunikacie poinformowano, że budowę szkoły rozpoczęto pięć lat temu. Ukraińskie media podkreślają, że budowa ruszyła jeszcze przed aneksją półwyspu.

Rosyjska agencja Interfax doniosła tymczasem, że w planach Putina było odwiedzenie wystawy w muzeum Chersonez Taurydzki oraz spotkanie z przedstawicielami świata nauki i organizacji społecznych Sewastopola.

Rosyjski prezydent zamierzał także złożyć kwiaty przed pomnikiem 35. Baterii Przybrzeżnej i pójść na festiwal muzyczny Opera w Chersonezie.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

Z Kijowa Jarosław Junko

jjk/ az/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 62 ajwaj

Kilka faktów na temat rzadów "majdanu" w/w i "rezimu Janukowicza" :): (bank swiatowy, forbes.net.ua http://www.ukrstat.gov.ua/)
- doch. krajowy 2013 = 183,3 mld $, 2016 = 83,2 mld $
- inflacja 2013/2012 = 0,5 % , 2016/2013 = 95%
- srednie zarobki 2013=408 $, 2016= 196 $
- kurs $ 2013 = 7,99 UH 2016=27 UH
- ludnosc 2013=45,5 mln. 2016=42,6 mln.
W statystykach korupcji, przestepczosci, chorób, epidemii (AIDS, TBC, wen...) itd. ostatnie miejsca swiatowe
-

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 7 set79

Nie uwzględniłeś że mają wojnę!!!

! Odpowiedz
3 31 ajwaj odpowiada set79

NIE ma ogloszonej wojny :) tu chodzi o kasiore,
a wojna zabrania finansowania np. MWF finansowania którejkolwiek ze stron...

W w/w demontazu Ukrainy - majatki oligarchów wzrosly (porównania przed i po przewrocie nie sa tajemnica)

! Odpowiedz
9 36 john-eire

The Ukrainians should just forget about Crimea.

! Odpowiedz
12 74 ajwaj

""Krym i Sewastopol są i pozostaną nieodłączną częścią Ukrainy"" - a jesli eksperyment Ukraina (27 lat) sie skonczy, to czescia czego beda ? :)
Pytanie stawiane "na salonach" od niedawna wydaje sie byc uzasadnionym. Donbasu (karmiciela zach. UKR) nie ma, Krymu tez nie ma. Wegrzy - zach. U. (z weg. pazportami) maja dosyc, Rumunia - 90% chce Wielkiej Rumunii z 1/3 Ukrainy, Noworosja (do Odessy) ma dosyc "good fellas" z Kijowa itd. itp. MWF wstrzymal raty (m.in. wiosenna 3,9 mld. $). Tylko sekta PISa budzi sie b.powoli - co wspól-narobili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil