Ukraina: protest właścicieli samochodów na zagranicznych rejestracjach

Właściciele samochodów jeżdżących na Ukrainie na zagranicznych numerach rejestracyjnych - najczęściej polskich i litewskich - ogłosili w środę bezterminowy protest do czasu rozwiązania przez władze problemu legalizacji ich pojazdów.

Kierowcy zgromadzili się przy siedzibie parlamentu i rządu w centrum Kijowa, co spowodowało ogromne korki na drogach. Według organizatorów w akcji uczestniczyło około 5 tys. osób.

Protest będzie trwał, póki władze nie podejmą konstruktywnej decyzji w sprawie naszych postulatów dotyczących legalizacji samochodów na zagranicznych numerach - oświadczył na konferencji prasowej szef organizacji AutoEuroSyła Ołeh Jaroszewycz.

Podczas protestu domagano się m.in. zerowej stawki celnej na wwóz na Ukrainę używanych samochodów z zagranicy, wprowadzenie prostych mechanizmów legalizacji wwiezionych już pojazdów oraz zaprzestania policyjnych szykan wobec ich właścicieli.

Ci Ukraińcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup samochodu w swoim kraju, od kilku lat kupują używane i o wiele tańsze auta za granicą, przeważnie w Polsce lub na Litwie. Później rejestrują je jako współwłaściciele z obywatelami tych państw, dzięki czemu mogą korzystać z tych pojazdów na Ukrainie przez rok. Po upływie roku taki pojazd musi być wywieziony za granicę, po czym można nim wjechać z powrotem na Ukrainę.

Ukraińska Państwowa Służba Fiskalna poinformowała, że obecnie na terytorium kraju znajduje się nielegalnie ponad 63,9 tys. przywiezionych z zagranicy samochodów, jednak skala tego zjawiska może być znacznie większa.

Od 2015 roku służby celne nałożyły ponad 30 tys. mandatów za złamanie praw dotyczących wwozu i terminu przebywania na Ukrainie pojazdów zza granicy. Suma kar pieniężnych z tego tytułu wyniosła ponad 206 mln hrywien, czyli równowartość ponad 28 mln złotych.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl