Ukraina: prokuratura wszczęła postępowanie przeciwko przyjacielowi Putina

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła postępowanie przeciwko prorosyjskiemu politykowi Wiktorowi Medwedczukowi, przyjacielowi prezydenta Rosji Władimira Putina, który uważany jest za jego głos w swoim kraju. Jego działania noszą oznaki zdrady stanu - poinformowano.

Medwedczuk podczas niedawnego zjazdu rady politycznej partii "Opozycyjna Platforma - Za Życie" w Kijowie oświadczył, że w Donbasie, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami, należy utworzyć region autonomiczny z własnym parlamentem i rządem; status tego regionu miałby być zatwierdzony w ukraińskiej konstytucji - poinformowała we wtorek Łarysa Sarhan, rzeczniczka prokuratora generalnego Jurija Łucenki.

Ogłoszenie koncepcji utworzenia autonomicznego regionu Donbas ma na celu ustawodawcze zalegalizowanie tymczasowo okupowanych terytoriów, co jest sprzeczne z konstytucją i wspiera państwo trzecie (Rosję) w działaniach przeciwko Ukrainie, w tym także na polu informacyjnym - napisała Sarhan na Facebooku.

Wyjaśniła, że w działaniach Medwedczuka można dopatrywać się przestępstw mówiących o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy oraz zdradzie stanu. Prokuratura wszczęła postępowanie na wniosek deputowanego Andrija Teteruka z partii Front Ludowy Arsenija Jaceniuka.

Medwedczuk oświadczył w odpowiedzi, że sprawa przeciwko niemu jest absurdalna i całkowicie bezprawna, a władze wyrównują rachunki polityczne z oponentami i chcą wprowadzić represje przeciwko niewygodnym ludziom. +Opozycyjna Platforma - Za Życie+ będzie realizowała ten plan (w sprawie Donbasu), a ja konsekwentnie i zdecydowanie będę go bronił powiedział polityk.

Medwedczuk jest z wykształcenia adwokatem. Był szefem administracji prezydenckiej Leonida Kuczmy. Obecnie uważany jest na Ukrainie za oddanego lobbystę interesów Kremla. Władimir Putin jest ojcem chrzestnym jego córki, Darii. Medwedczuk uczestniczył m.in. w rozmowach o wymianie jeńców w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

W 2014 r. został objęty amerykańskimi sankcjami wraz z dziesięcioma innymi wysokiej rangi rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami, odpowiedzialnymi za wojskową interwencję Rosji na Krymie i referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil