Ukraina: prezydent ma kolejnego po Balcerowiczu przedstawiciela w rządzie

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował kolejnego po Leszku Balcerowiczu swojego przedstawiciela w rządzie. Został nim wiceszef administracji prezydenckiej Witalij Kowalczuk. Komentatorzy uważają, że będzie on wspierał Balcerowicza w Radzie Ministrów.

Ukraina: prezydent ma kolejnego po Balcerowiczu przedstawiciela w rządzie
Ukraina: prezydent ma kolejnego po Balcerowiczu przedstawiciela w rządzie (fot. Mykola Lazarenko / TASS)

Dekret Poroszenki o mianowaniu Kowalczuka ukazał się na stronie internetowej urzędu prezydenckiego w środę. Prezydent w rzeczywistości wzmacnia reformatora-stratega Balcerowicza technokratą-praktykiem Kowalczukiem - ocenił politolog Wadym Karasiow.

46-letni Kowalczuk jest z wykształcenia prawnikiem. Od 2012 roku zasiadał w parlamencie, najpierw jako deputowany partii Udar mera Kijowa Witalija Kliczki, a następnie poseł prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki. Od 2014 roku jest pierwszym zastępcą szefa administracji prezydenta Ukrainy.

Balcerowicz został przedstawicielem Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana w kwietniu. Jednocześnie, wraz z byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem, został współprzewodniczącym prezydencko-rządowej grupy doradców ds. reform na Ukrainie.

W grupie zasiadają także m.in. Jerzy Miller, były wiceminister finansów, były szef MSWiA i były wojewoda małopolski oraz Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil