Ukraina: prezydent chce pozbawiać obywatelstwa za udział w wyborach na Krymie

2018-04-20 22:05
publikacja
2018-04-20 22:05

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko chce pozbawiać obywatelstwa za głosowanie w wyborach na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Szef państwa wniósł do parlamentu projekt ustawy w tej sprawie i poprosił o jej niezwłoczne rozpatrzenie.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Zgodnie z dokumentem podstawą do utraty obywatelstwa Ukrainy będzie nabycie przez mieszkańców Krymu obywatelstwa Federacji Rosyjskiej, które nie będzie uważane za dobrowolne. Karane miałoby być także korzystanie z prawa wyborczego wynikającego z przyjęcia rosyjskiego paszportu.

Projekt opublikowano w piątek na stronie internetowej parlamentu. Poroszenko proponuje w nim również odbieranie obywatelstwa ukraińskiego ludziom, którzy w ciągu dwóch lat od jego otrzymania nie zrezygnowali z obywatelstwa obcego państwa.

Po wyborach prezydenckich w Rosji w marcu Poroszenko oświadczył, że były one próbą legalizacji agresji i aneksji terytorium Ukrainy.

"Ani odnotowana (na Krymie - PAP) frekwencja, ani narysowane +wyniki+ wyborów nie odpowiadają realnej aktywności mieszkańców półwyspu. Oficjalne dane są niczym innym, jak fałszerstwem. (...) Kreml będzie to teraz wykorzystywał w hybrydowej wojnie informacyjnej, którą prowadzi nie tylko przeciwko Ukrainie, ale przeciw całemu światu" - mówił wówczas Poroszenko.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
and00
To w państwie aspirującym do UE można pozbawić kogoś obywatelstwa bo coś zrobiła, albo nie zrobił?
Czyżby Europa Zachodnie nie była jeszcze stracona dla autochtonów?
silvio_gesell
Jest stracona, bo nie mieli dzieci.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki