Ukraina: parlament zatwierdził Hrojsmana na stanowisku premiera

Parlament Ukrainy zatwierdził w czwartek na stanowisku premiera swego dotychczasowego przewodniczącego Wołodymyra Hrojsmana oraz odwołał z funkcji szefa rządu Arsenija Jaceniuka. Powołanie Hrojsmana i dymisję Jaceniuka poparło 257 deputowanych.

Ukraina: parlament zatwierdził Hrojsmana na stanowisku premiera
Ukraina: parlament zatwierdził Hrojsmana na stanowisku premiera (fot. Nikitin Maxim / FORUM)

Posłowie głosowali w tych dwóch sprawach w jednym pakiecie.

38-letni Hrojsman oświadczył przed głosowaniem, że nowy rząd nie będzie tolerował korupcji i uczyni wszystko dla stabilizacji i rozwoju państwa.

"Ten rząd i te władze mają przynieść Ukrainie nową jakość i zapewnić niezmienność kursu integracji europejskiej" oświadczył w przemówieniu do deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy. "Przysięgam, że ten rząd nie będzie tolerował korupcji, będzie odpowiedzialnie traktował zadania, które przed nim stoją i zapewni rozwój państwa" - dodał.

Hrojsman podkreślił, iż przykład sąsiednich państw pokazuje, że i Ukraina może przeprowadzić reformy, które doprowadzą do dogłębnej modernizacji kraju. "Ludzie chcą mieć perspektywy, władze, którym ufają oraz godne życie" zaznaczył.

Oświadczył jednocześnie, że nie dąży do zaszczytów związanych z pełnieniem funkcji premiera. "Ale jestem gotów do wzięcia odpowiedzialności za los kraju" - podkreślił.

Polityk uznał, że największymi zagrożeniami, przed którymi stoi Ukraina są: korupcja, nieefektywne zarządzanie i populizm. "Populizm jest nie mniej niebezpieczny od wroga, który znajduje się dziś na wschodniej Ukrainie" - powiedział mając na myśli prorosyjskich separatystów.

Przedstawiając kandydaturę Hrojsmana prezydent Petro Poroszenko zapewnił, że nowy rząd będzie kontynuował politykę zbliżenia z Zachodem.

"Wołodymyr Hrojsman jest politykiem nowego pokolenia. Będzie on najmłodszym premierem Ukrainy. Ma jednak ogromne doświadczenie w zarządzaniu. Był jednym z najlepszych merów (Winnicy) i jest jednym z najlepszych fachowców w dziedzinie decentralizacji. Pełnienie funkcji przewodniczącego parlamentu także nie należy do łatwej pracy" - mówił Poroszenko występując w Radzie Najwyższej.

Prezydent oświadczył, że oczekuje od nowego rządu zdecydowanych działań na rzecz reform, wzrostu gospodarczy oraz dobrobytu obywateli. "Kluczowym zadaniem jest odzyskanie kontroli Ukrainy nad Donbasem i Krymem" - podkreślił.

"Nowy rząd, tak jak i poprzedni, będzie kontynuował kurs na integrację europejską Ukrainy" - zapewnił Poroszenko.

Prezydent podziękował poprzedniemu premierowi za jego pracę i zaznaczył, że żaden rząd nie działał w tak trudnych warunkach, jak jego gabinet. "Chciałbym też podziękować Arsenijowi Jaceniukowi za cywilizowane rozwiązanie kryzysu politycznego, które w pełni odpowiada europejskim tradycjom kultury politycznej" - powiedział.

Poroszenko poinformował, że zaproponował parlamentowi zatwierdzenie na stanowisku ministra obrony dotychczasowego szefa tego resortu Stepana Połtoraka, a na stanowisku szefa MSZ Pawła Klimkina. Są to stanowiska należące do tzw. puli prezydenta.

Tuż przed swoim odwołaniem Jaceniuk podziękował z trybuny parlamentarnej swoim sojusznikom i oponentom za to, że uczynili go silniejszym. "Wspólnie zrobiliśmy wiele dla naszego państwa i narodu, ale musimy iść naprzód. Proszę o przyjęcie mojej dymisji. Czeka nas jeszcze wiele wyzwań i pracy" - oświadczył Jaceniuk, który swoją dymisję zapowiedział już w niedzielę.

W czwartek w Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono także powołanie nowej koalicji, stworzonej przez prezydencki Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy Jaceniuka. Sojusz ten dysponuje 227 mandatami w 450-osobowym parlamencie - poinformował szef frakcji ugrupowania prezydenckiego, Jurij Łucenko.

Biznesmen premierem

38-letni Wołodymyr Hrojsman - utalentowany biznesmen i menedżer, odniósł też sukcesy modernizując Winnicę, gdzie przez długie lata sprawował funkcję mera miasta.

Ten blisko związany z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką polityk dotychczas był przewodniczącym parlamentu, a wcześniej także wicepremierem i ministrem ds. rozwoju regionalnego.

Swoją karierę polityczną Hrojsman rozpoczął w rodzinnej Winnicy. W wieku 24 lat został najmłodszym radnym, po roku wybrano go na stanowisko sekretarza rady, a w 2006 roku zwyciężył w wyborach mera.

Wcześniej jednak zajmował się biznesem, a działalność rozpoczął w wieku zaledwie 14 lat, gdy zaczął pomagać w interesach swojemu ojcu. Gdy miał 16 lat został szefem niewielkiej firmy prywatnej.

W ciągu dziewięciu lat pracy na stanowisku mera Winnicy dał się poznać jako sprawny administrator, który unowocześnił komunikację miejską, wyremontował drogi i zaangażował w rozwój miasta kapitał prywatny. Jako jeden z pierwszych wprowadził na Ukrainie system tzw. przejrzystych urzędów administracji państwowej.

Do wielkiej polityki Hrojsman trafił na początku 2014 roku, za prezydentury Poroszenki. Został wówczas wicepremierem i ministrem ds. rozwoju regionalnego, odpowiedzialnym za decentralizację państwa. W przedterminowych wyborach parlamentarnych jesienią wszedł do parlamentu z ramienia Bloku Petra Poroszenki, po czym wybrano go na przewodniczącego Rady Najwyższej.

Hrojsman jest z wykształcenia prawnikiem. Zakończył też Narodową Akademię Zarządzania przy prezydencie Ukrainy. Jest żonaty i ma troje dzieci.

Gdy toczyły się rozmowy o nominowaniu go na stanowisko premiera, Hrojsman deklarował, że jego rząd będzie skuteczny, otwarty i reformatorski. Będzie w stanie ustabilizować sytuację w kraju i odbudować wzrost gospodarczy - zapewniał.

Mówił również, że nie będzie tolerował w rządzie korupcji ani innych patologicznych zjawisk, które obecne są w życiu politycznym Ukrainy. Jeśli ten rząd zostanie sformowany, to nie będzie się godził z jakimikolwiek oznakami korupcji. Jest to dla mnie kwestia zasadnicza. Uważam, że w kraju, przed którym stoją tak ogromne wyzwania (...), korupcja i przemyt są zbrodnią mówił Hrojsman.

Choć kojarzony jest z Poroszenką, podczas rozmów o składzie swojego rządu stanowczo sprzeciwiał się dążeniom otoczenia prezydenta do umieszczenia w nim swoich ludzi. Właśnie z tego powodu negocjacje na ten temat kilka razy wisiały na włosku. Wszystko wskazuje na to, że Hrojsman dopiął swego w tej sprawie.

Parlament zatwierdził skład nowego rządu

Ukraiński parlament zatwierdził w czwartek skład nowego rządu, na czele którego stanął tego dnia premier Wołodymyr Hrojsman, zarekomendowany przez prezydenta Petra Poroszenkę. Rząd poparło w głosowaniu 239 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

W Radzie Ministrów jest sześciu wicepremierów. Jeden z nich będzie odpowiadał w rządzie Hrojsmana za integrację europejską i euroatlantycką. Stanowisko to objęła Iwanna Kłympusz-Cincadze, która dotąd była wiceprzewodniczącą parlamentarnej komisji spraw zagranicznych. Na stanowisku ministra obrony pozostał dotychczasowy szef tego resortu Stepan Połtorak, a na stanowisku szefa MSZ Pawło Klimkin. W rządzie nadal będzie pracował jako szef MSW Arsen Awakow.

Pierwszym wicepremierem, ministrem rozwoju gospodarczego i handlu został Stepan Kubiw, który był do tej pory przedstawicielem prezydenta w parlamencie. Wicepremierem ds. terytoriów czasowo okupowanych i osób przesiedlonych został były wiceminister gospodarki komunalnej Wołodymyr Kistion. Wicepremierem ds. polityki socjalnej - dotychczasowy minister polityki socjalnej Pawło Rozenko.

Tekę wicepremiera i ministra rozwoju regionalnego objął dotychczasowy szef tego resortu Hennadij Zubko. Kolejnym wicepremierem jest Wiaczesław Kyryłenko, który w poprzednim rządzie kierował ministerstwem kultury. Ministrem Rady Ministrów został Ołeksandr Sajenko.

Ministerstwo finansów objął Ołeksandr Danyluk, wcześniej zastępca szefa administracji prezydenta Poroszenki. Ministrem energetyki i przemysłu węglowego został Ihor Nosałyk. Na szefa resortu infrastruktury mianowano Wołodymyra Omelana. Ministerstwo polityki socjalnej objął Andrij Rewa, ekologii - Ostap Semerak, a rolnictwa - Taras Kutowyj. W resorcie sprawiedliwości stanowisko zachował Pawło Petrenko, a ministerstwem informacji nadal będzie kierował Jurij Stec.

Resortem oświaty pokieruje Lilia Hrynewycz, młodzieży i sportu - dotychczasowy szef tego ministerstwa Ihor Żdanow, a ministrem kultury mianowano aktora Jewhena Nyszczuka. W rządzie utworzono także ministerstwo ds. terytoriów okupowanych i osób przesiedlonych, którym pokieruje Wadym Czernysz. Nieobsadzone pozostaje stanowisko szefa ministerstwa zdrowia.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ lm/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~spostrzegawczy

Coś czuje , że prędzej wróble będą ważyć po 5 kg , jak ten Hrojsman zreformuje Ukrainę. Nasze 4 mld przepadły już na wieki wieków.

! Odpowiedz
0 0 ~AntyRezun

Poprawka, plutarch to banderowski troll.

! Odpowiedz
0 2 ~as

Odgrodzić to bagno drutem kolczastym na 10 metrów w górę. Szkoda tych młodych, co ginęli za fortuny tych złodziei. RU i UA jeden ch.. Kopalnia złota dla przekrętasów.

! Odpowiedz
2 0 ~pytanie

Plutarch-putinowski trollu,to twój temat-dlaczego jeszcze milczysz?Putin przestał Ci płacic?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil