Ukraina otrzyma miliard euro kredytu z UE

Ukraina otrzyma 1 miliard euro kredytu z Unii Europejskiej - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Ukraińskie władze podpisały w piątek w Kijowie porozumienie w tej sprawie z KE.

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis
Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis (fot. Francois Lenoir / Reuters)

W piątek w Kijowie przebywa wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis i to on podpisał umowę w imieniu Komisji. Środki mają być przeznaczone na wsparcie stabilizacji gospodarczej kraju, w tym poprzez reformy strukturalne i dotyczące zarządzania.

"Europa zdecydowanie wspiera Ukrainę na drodze do ożywienia gospodarczego i w prowadzonych w tym kraju reformach. Nowy program unijnej pomocy makrofinansowej pomoże Ukrainie zmniejszyć jej słabości gospodarcze i zwiększyć stabilność" powiedział Dombrovskis w piątek.

Kredyt stanowi uzupełnienie trzech poprzednich programów pomocy makrofinansowej, dzięki którym UE wsparła Ukrainę kwotą w wysokości 2,8 mld euro od początku kryzysu w 2014 r. Ukrainę wspiera też Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Kredyt ma być wypłacony w dwóch ratach po 500 mln euro. Każda wypłata uzależniona jest od wdrożenia konkretnych reform uzgodnionych między Ukrainą a UE. Obejmuje to w szczególności walkę z korupcją, zarządzanie finansami publicznymi, zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi i bankami oraz politykę społeczną.

KE podała, że - jak ma to zawsze miejsce w przypadku pomocy makrofinansowej - wypłaty będą również zależały od spełnienia politycznych warunków, dotyczących m.in. mechanizmów demokratycznych, w tym poszanowania dla wielopartyjnego systemu parlamentarnego, a także praworządności i praw człowieka. Wypłaty będą uzależnione również od postępów w realizacji programu reform, uzgodnionych przez Kijów z MFW.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ndz/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 wektorwg

Widzę ze wolisz Tarpana od Sportage

! Odpowiedz
0 5 krswlr

Pod jednym warunkiem - otworzyć rynek dla zachodnich firm :)

! Odpowiedz
0 5 pomorzaninm

dokladnie !! ...o to glównie chodzi ... reszta to echo.

! Odpowiedz
0 3 slc350

Będzie się czym dzielić

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil