REKLAMA
WEBINAR

Ukraina ma plan B dotyczący eksportu zboża

2023-06-02 19:00
publikacja
2023-06-02 19:00

Ukraina jest gotowa kontynuować eksport zboża przez Morze Czarne w ramach "planu B" bez udziału Rosji, jeśli Moskwa zerwie obecną umowę zbożową - powiedział minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski agencji Reutera.

Ukraina ma plan B dotyczący eksportu zboża
Ukraina ma plan B dotyczący eksportu zboża
fot. VALENTYN OGIRENKO / / Reuters

Solski podkreślił, że Rosja już zablokowała transport z ukraińskiego portu Piwdennyj nad Morzem Czarnym, pomimo istnienia umowy, i pozwala tylko jednemu statkowi dziennie eksportować ukraińską żywność.

Reuters przypomina stanowisko Rosji, która zapowiedziała, że przepuści więcej statków, jeśli wszystkie strony umowy zbożowej zgodzą się odblokować tranzyt rosyjskiego amoniaku rurociągiem przez terytorium Ukrainy do Piwdennego.

"Ostatnie działania, które mają tam miejsce - wczoraj, przedwczoraj, dzisiaj, mówią o tym, że ten korytarz w rzeczywistości działa tylko teoretycznie i niewiele się tam dzieje" – powiedział Solski.

"Jeśli umowa nie będzie przestrzegana, wtedy będziemy gotowi na plan B, który zależy od nas i ONZ. Nie będziemy stać biernie" - zaznaczył.

Wyjaśnił, że plan B polega na zaoferowaniu zagranicznym firmom gwarancji ubezpieczeniowych, umożliwiających kontynuację żeglugi bez angażowania Rosji, a rząd w Kijowie utworzył już na ten cel specjalny fundusz ubezpieczeniowy w wysokości około 547 milionów dolarów.

"Plan B... wyklucza w tym związku czwartą stronę, czyli Rosję" – powiedział minister.

Dodał, że Ukraina nadal ma jednak nadzieję, że obecna inicjatywa zbożowa będzie działać pomimo trwających trudności, ponieważ każda nowa opcja będzie wymagać nowej umowy lub formatu.

W warunkach blokady ukraińskich portów przez rosyjską armię w lipcu 2022 r. przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.

Kilka dni temu wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow oświadczył, że Kijów zgodzi się na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium, jeśli otrzyma gwarancje od Rosji i ONZ, że umowa zbożowa będzie funkcjonować bez zakłóceń. 

zm/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys zbożowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki