Ukraina dostanie 5,5 mld dol. kredytu od MFW

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły nowy, trzyletni program pomocowy o wartości 5,5 mld USD - poinformowała w sobotę wieczorem szefowa MFW Kristalina Georgiewa. Umowa musi jeszcze zostać zaakceptowana przez zarząd MFW.

(fot. Valentyn Ogirenko/File Photo / Reuters)
Realizacja umowy, której celem jest ożywienie ukraińskiej gospodarki, zależy również - jak podkreśliła Georgiewa - od "wdrożenia przez Ukrainę szeregu działań", w tym wzmocnienia niezależności sądownictwa i walki z korupcją.

O osiągnięciu porozumienia w sprawie programu wspierającego ukraińską gospodarkę Kristalina Georgiewa poinformowała po rozmowie w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Wspólnie z prezydentem zgodziliśmy się, że sukces gospodarczy Ukrainy zależy przede wszystkim od umocnienia praworządności, wzmocnienia integralności sądownictwa i ograniczenia roli oligarchicznych interesów w gospodarce" - powiedziała.

"Nasza rozmowa była bardzo konstruktywna. Cieszymy się, że osiągnęliśmy pełne zrozumienie, a nasz program został wsparty przez MFW. Nie jesteśmy zadowoleni z obecnego tempa wzrostu gospodarczego i dlatego wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami będziemy kontynuować reformy" - poinformował prezydent Zełenski na oficjalnej stronie internetowej.

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w sprawie nowego programu pomocy pracowała w Kijowie od września. Ostatnia runda negocjacji zakończyła się 22 listopada bez rezultatu, jednak jej szef, Ron van Rodem, oświadczył, że negocjacje będą kontynuowane w kolejnych tygodniach.

Wówczas w mediach spekulowano, że MFW zamroził współpracę z Kijowem z powodu sporu między oligarchą Ihorem Kołomojskim a państwem ukraińskim o znacjonalizowany w 2016 roku i kontrolowany wcześniej przez biznesmena Prywatbank.

Kołomojski, uważany przez niektórych na Ukrainie za patrona urzędującego od maja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, zaskarżył decyzję o nacjonalizacji banku; nowy szef państwa zapewnia, że bank nie wróci do byłych właścicieli.

Wśród działań koniecznych dla otwarcia nowego programu pomocowego misja wymieniła wówczas zmiany w polityce pieniężnej, kredytowej, podatkowej i budżetowej. Wskazała także, że konieczne są reformy mające na celu poprawę klimatu inwestycyjnego, praworządności oraz wzrost gospodarczy.

wr/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 carlito1

Oligarchowie i urzedasy już zacierają ręce ....

! Odpowiedz
0 4 znawca_inwestor

Jest sporo racji w tym co pisze ajwaj i minusy na zlecenie partii nic tu nie pomogą. A prawda jest taka, weźmy na przykład żeglugę śródlądowa i morską na Ukrainie na moment rozpadu ZSRR - była o 3 generacji do przodu niż jest dziś polska żegluga. Sam widziałem. I takich przykładów jest wiele z różnych dziedzin życia.

! Odpowiedz
1 16 gasiorma

Zyjemy w czasach w ktorych korporacje sa wieksze on rzadow. Ukraina skamle of 5 mld pozyczki a tu taki pan Zuckenberg, Gates czy Bezos moga poszukac w kieszeniach i znajda

! Odpowiedz
11 1 hfjdj

Jak ci to nie pasuje to daj rządowi pieniądze. Skąd niby rząd ma je brać?

! Odpowiedz
11 25 spock55

O tak ajwaju a kacapia to istna oaza pokoju a zbroją się tylko w celach pokojowych. Zresztą tacy np. Estończycy marzą by znowu zostać kacapską republiką. Tylko im cia nie pozwala! Prawda?

! Odpowiedz
14 11 znawca_inwestor

Walka z korupcją i niezależność sądownictwa czyli śpiewka stara jak świat

! Odpowiedz
31 13 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 30 spock55

O tak ajwaju a najbogatsza była w latach 30tych gdzie z głodu padły miliony. No ale to pewnie wymysł imperialistów bo powszechnie wiadomo że kacapia to był kraj dobrobytu.

! Odpowiedz
30 13 ajwaj

jest rok 2019
zdziwiony :):):)
chcesz CIA przegrancu o historii?

1. bron atomowa na spiacych ludzi > anglo-sasi
2. bron biologiczna > zatrute virusami odry > anglosasi
3. zbrodnie przeciw ludzkosci (masonskie bandyci) przyjaciele Aborygeni = 95 % zamordowanych
4. UKR rozpetanie banderyzmu > 500 000 (KGB UKR) ofiar PL

cós jeszcze ???
Zrób rowa kapralowi CIA i spij

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
49 29 ajwaj

Wow, bedzie balanga u oligarchów :)
I znowu majatek Kolomojskiego, Pornoshenko itd.
wzrosnie o 1.2.3 mld. $$$

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil