Ukraina: były minister wzywa nowy rząd do deregulacji biznesu

Były minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromaviczius wezwał nowy rząd kierowany przez premiera Wołodymyra Hrojsmana do szybkiej deregulacji biznesu, przejrzystej prywatyzacji, rozwoju eksportu i walki z korupcją.

Ukraina: były minister wzywa nowy rząd do deregulacji biznesu
Ukraina: były minister wzywa nowy rząd do deregulacji biznesu (fot. Zuma Press / FORUM)

"Apeluję do nowej ekipy ministerstwa rozwoju gospodarczego i do nowego rządu o przyspieszenie reform. Zarówno tych, które już rozpoczęliśmy, jak i tych, które muszą być zrealizowane" oświadczył w piątek Abromaviczius.

Według byłego ministra parlament powinien przyjąć niezwłocznie ponad 40 ustaw w sprawie deregulacji oraz 12 innych, koniecznych do poprawienia klimatu biznesowego. "Mam nadzieję, że w nowym rządzie znajdzie się praca dla ludzi postępowych, zorientowanych na reformy; będę im udzielał maksymalnego wsparcia" podkreślił.

Abromaviczius zwrócił się także do rządu Hrojsmana o jak najszybsze mianowanie szefów przedsiębiorstw państwowych wyłonionych drogą konkursu. "Będzie to szansą dla premiera, który będzie mógł pokazać, jak bardzo dąży do zwalczenia korupcyjnych interesów w państwowych firmach" zaznaczył.

Jednym z takich menadżerów jest 45-letni Polak Wojciech Balczun, który zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia. Na stanowisko to powinien mianować go teraz premier Hrojsman.

W lutym pochodzący z Litwy Abromaviczius podał się do dymisji, oskarżając otoczenie prezydenta Petra Poroszenki o umyślne blokowanie reform. Wywołało to na Ukrainie kryzys polityczny, w następstwie którego ówczesny premier Arsenij Jaceniuk utracił poparcie większości parlamentarnej.

W czwartek Jaceniuk oficjalnie odszedł ze stanowiska, jednak jego partia Front Ludowy pozostała w koalicji z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki. Tego samego dnia zaprzysiężony został rząd Hrojsmana. Ministrem rozwoju gospodarczego i handlu w randze wicepremiera jest w nim finansista Stepan Kubiw.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ulb/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil