Ukraina będzie negocjować odszkodowania dla rodzin ofiar katastrofy w Iranie

Ukraina będzie negocjować wypłatę odszkodowań dla rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu pod Teheranem w imieniu pięciu krajów, których obywatele byli wśród zabitych – ogłosił w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Wadym Prystajko.

Minister dodał, że planowana jest wypłata odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową i irański rząd. Powiedział, że prowadzone są też rozmowy w sprawie wypłaty odszkodowania liniom lotniczym za zestrzeloną maszynę – pisze agencja Ukrinform.

Prystajko mówił o tym podczas otwarcia miejsca pamięci ofiar katastrofy na terenie kijowskiego lotniska Boryspol.

Prezydent Ukrainy Wołodymy­r Zełenski przekazał wcześniej, że Iran zaproponował rodzinom ukraińskich ofiar katastrofy wypłatę odszkodowania w wysokości 80 tys. dolarów dla każdej z rodzin ofiar, jednak strona ukraińska uznała tę sumę za niewystarczającą i będzie domagać się jej zwiększenia.

Prystajko zaznaczył też, że Ukraina domaga się, by strona irańska ujawniła wszystkie okoliczności katastrofy i nie zgodzi się na uznanie za winnego tragedii „jakiegoś wojskowego, który zestrzelił samolot”. „Chcemy znać całą prawdę o tym, co wydarzyło się z naszym rejsem, co doprowadziło do śmierci naszych ludzi” - wskazał.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, który kończy w poniedziałek wizytę w Teheranie, powiedział z kolei, że czarne skrzynki zestrzelonej maszyny są uszkodzone, w związku z czym informacje przez nie zapisane wymagają szybkiego odczytania.

Zapewnił też, że na Ukrainie są wszelkie techniczne i naukowe warunki, by je odczytać.

Biuro prasowe RBNiO poinformowało też, że podczas spotkania w Iranie Daniłowa z sekretarzem Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Alim Szamchanim strony zgodziły się co do konieczności uniknięcia upolitycznienia dochodzenia w sprawie katastrofy. Wskazano też na konieczność intensyfikacji współpracy na poziomie ekspertów.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne