Ukraina: Sławomir Nowak odchodzi ze stanowiska

Polak Sławomir Nowak, p.o. szefa Państwowej Agencji Dróg Ukrawtodor, zostanie zwolniony ze stanowiska - oświadczył ukraiński minister infrastruktury Władysław Kryklij, cytowany w piątek przez media w Kijowie.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Nowak sam zamierza odejść; rozumie, że zmienił się krajobraz polityczny. Chociaż sam Nowak jest najpewniej najmniej problematycznym członkiem ekipy, która zajmowała się gospodarką drogową" - powiedział minister w rozmowie z tygodnikiem Fokus.

W wywiadzie dla portalu Ekonomiczna Prawda Kryklij wyjaśnił, że w przypadku Nowaka problemem są jego decyzje personalne. Chodzi o skandal związany z szefem Ukrawtodoru w obwodzie tarnopolskim, Bohdanem Jułykiem.

W maju ówczesny wiceminister gospodarki Ukrainy Maksym Nefiodow oświadczył, że Nowak upoważnił Jułyka do wykonywania obowiązków swojego zastępcy. Według Nefiodowa Jułyk zasłynął wcześniej tym, że jedną z dróg w obwodzie tarnopolskim podzielił na 177 odcinków o długości 40 metrów, by uniknąć przetargu na jej remont - przypomina Ekonomiczna Prawda. Portal przyznał następnie, iż później okazało się, że chodziło o siedem odcinków tej drogi.

9 września ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała, że Nowak podał nieprawdziwe informacje w deklaracji majątkowej.

"W wyniku pełnej kontroli deklaracji p.o. szefa Ukrawtodoru za 2017 r. NAZK ustalił, że doszło do zadeklarowania nieprawdziwych danych na równowartość ponad 100 minimów socjalnych dla osób zdolnych do pracy" – podała NAZK w komunikacie.

Sławomir Nowak, były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej (w latach 2011-2013), a od 2016 r. p.o. dyrektora Ukrawtodoru, miał podać nieprawidłową wartość samochodu i kwot na rachunkach bankowych.

"W sumie ustalono, że doszło do zadeklarowania nieprawdziwych informacji o wartości 189,2 tys. hrywien", czyli w przeliczeniu ok. 30 tys. zł – poinformowano.

Zawiadomienie w tej sprawie NAZK skierowała do sądu, co jest podstawą do wszczęcia sprawy dotyczącej naruszenia administracyjnego. Według ukraińskich przepisów grozi za to kara grzywny.

Nowak oświadczył w odpowiedzi, że jego deklaracja jest prawidłowa. Ukrawtodor wyjaśnił w komunikacie, że wszystkie deklaracje finansowe Nowaka potwierdzone są na kontach bankowych. "Szef Ukrawtodoru będzie bronił swojego stanowiska w sądzie" - zapowiedziała firma, na której czele stoi Polak.

Z Kijowa Jarosław Junko 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 leonidass

To jest przykład człowieka, który kiedyś uwierzył, że ma wszystko i zawsze będzie miał wszystko. Rzeczywistość sprowadziła go na ziemię, a ta wrecz wytatuowana jest na jego twarzy.

! Odpowiedz
2 8 szlachta-nie-pracuje

takiego eksperta nie chcą :)))) przecież z zegarkiem wygląda jak aktor z Bolywoodu mógłby grać w pornosach swoim naganiaczem ,widać tam też poznali się na ekspertach z PO .Właśnie PO upadło dlatego że nie umiało kraść tak żeby motłoch tego nie widział :)) Jarek wie że trzeba kontrolować myśli swoich Karyn i Sebiksów dbać o propagandę uczciwych patriotów he he a PO przegrało dlatego że nie miało dobrego Gebelsa w TVP jak szkoda ;(

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 15 pluto85md

Widze ze narod za PO stanal nad przepascia, a teraz w imie idei walki z ukladem jest juz niemal gotowy by zrobic krok naprzod. Powodzenia.

! Odpowiedz
4 24 kris74keh

Odchodzi ale z takimi referencjami zapewne obejmie tekę ministra transportu w Mołdawii. Plus oczywiście obywatelstwo tego kraju,żeby ci z Ukrainy dali spokój.

! Odpowiedz
22 13 talmud

bez nowaka upaina upadnie.......a szkoda takich dobrych ziem

! Odpowiedz
7 51 innowierca

Prawda jest taka ze czlowiek moze wyjsc z PO, ale PO z czlowieka nie wyjdzie nigdy.
Paradoksalnie, twarza PO jest Schetyna, tak jakby liczyli na to, ze wszyscy wyborcy sa 20 letnimi lemingami. PO mialaby szanse znow zaistniec, ale z nowa twarza.

! Odpowiedz
59 22 jarekzbyszek

Dmuchana afera jak z zegarkiem. Jak nie można inaczej, to robi się wyceny auta. Czy któryś pisowiec podał w oświadczeniu prawdę? Żaden ale oni maja prokuraturę na smyczy i nic im niezrobisz.

! Odpowiedz
11 39 and00

U nas poleciał za zegarek na ktury cała rodzina zbierała latami (to chyba ostatnia wersja?) Na Ukraine za łapówki!? (a tam to trzeba naprawdę się postarać)
Na szczęście żonie załatwił za skarbowa nie kontrolowała.
Polityk PO :)

! Odpowiedz
5 9 jes

ktury

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil