REKLAMA
WAŻNE

Ukraina: Saakaszwili podał się do dymisji

2016-11-07 12:45
publikacja
2016-11-07 12:45

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili poinformował w poniedziałek, że zdecydował o rezygnacji ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego na Ukrainie. Oskarżył prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych - podała agencja Interfax-Ukraina.

Micheil Saakaszwili / fot. Marek Kuwak / FORUM

"W tej sytuacji postanowiłem zrezygnować i rozpocząć nowy etap zmagań" - powiedział Saakaszwili na briefingu w Odessie. Jak zaznaczył, nie oznacza to, że się poddaje i zapewnił, że będzie kontynuował walkę z korupcją.

"Faktycznie, w obwodzie odeskim, prezydent osobiście wspiera dwa klany" - oznajmił Saakaszwili, który od swojej nominacji 2015 roku kilkakrotnie zarzucał władzom w Kijowie brak realnego zaangażowania na rzecz reform.

Oświadczył, cytowany przez Interfax-Ukrainę, że młodzi urzędnicy, którzy pojawili się w ostatnim czasie i zaczęli pracować w nowy sposób, "nie tylko nie otrzymują ochrony, a wręcz są całkowicie bezbronni".

Saakaszwili wskazał, że o decyzji przesądziły składane przez urzędników państwowych elektroniczne deklaracje majątkowe, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

Saakaszwili został mianowany gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Przed nominacją prezydent Poroszenko nadał mu ukraińskie obywatelstwo.

Natomiast w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.(PAP)

ksaj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~and
Ciekawe kiedy protestując przeciwko korupcji zwolni się Nowak, ten symbol uczciwości z PO?
~edw
Niezłe jaja na tej Ukrainie, jeden mafiozo oskarża drugiego mafiozę o korupcję.
A gdzie się podział ich gangsterski honor?!
~Donald
A jak tam spisuje się nasz Balceroszczenko?
~Jan
TikTakanienko też tam jest. Na Ukraine pojechała zarządzać demokracją cała złodziejska międzynarodówka.
~scumbria
a co porabia pupil mediow niejaki Jajceniuk ?Ten premier co go na sile rodacy znosili z mownicy ?Jeszcze niedawno wszedzie gobylo pelno : az sie balem puszke sardynek otworzyc...
~elektro-Bolek
u mnie Jajceniuk siedzial w lodówce i swiatla nie gasil, co sprawdzalem, to bylo zapalone
~Ipod
Jutro w stanach wygra Clinton i dostaniecie ruskie trole takiego łupnia, że jeszcze wasze dzieci bedą w kufajkach po dziadkach chodzić....
~majka
nie ma lepszych RUSKICH TROLLI niz chazaro-banderowcy. Tylko tacy pokazali czym jest Banderland, UPA, Wolyn i jak blisko Polakom do Slowian, a szczególnie Rosjan :)
~Jan odpowiada ~majka
lpod i połowa komentatorów pojęcia nie ma o czym piszesz, daremny Twój trud.
~RIMET
Kazdy uczciwy czlowiek na wieść o Nowaku by tak postapił.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki