Ukraina: Balcerowicz apeluje o współpracę w sprawie reform

Leszek Balcerowicz, współprzewodniczący prezydencko-rządowej grupy doradców ds. reform na Ukrainie, zaapelował w czwartek do parlamentu i rządu w Kijowie o wspólną pracę nad wcieleniem w życie niezbędnych dla tego kraju reform.

Leszek Balcerowicz
Leszek Balcerowicz (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Balcerowicz ocenił, że reformy powinny być realizowane w jednym pakiecie. W ten sam sposób konieczne dla przemian zmiany prawne powinny być rozpatrywane przez parlament - podkreślił. Będziemy działali pakietami i szybko - powiedział.

Były polski wicepremier, były minister finansów i były szef NBP zaznaczył, że program działań rządu Ukrainy podzielony jest na pięć kroków. Stabilizacja makroekonomiczna, wzrost gospodarczy, przebudowa instytucji państwowych, radykalna walka z korupcją i decentralizacja - oświadczył.

Balcerowicz, który jest jednocześnie przedstawicielem prezydenta Petra Poroszenki w rządzie premiera Wołodymyra Hrojsmana, został zaproszony do pracy na Ukrainie w kwietniu. Zespołem doradców prezydenckich kieruje wspólnie z byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem.

W zespole tym zasiada także m.in. Jerzy Miller, były wiceminister finansów, były szef MSWiA i były wojewoda małopolski oraz Mirosław Czech, były poseł Unii Wolności i członek Związku Ukraińców w Polsce. (PAP)

jjk/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~gazda1

„Polityk wyciągnięty z naftaliny”, który jest „najemnym wybielaczem skorumpowanych reżimów” – tak o Leszku Balcerowiczu mówił były prezydent Gruzji. Micheil Saakaszwili w popularnym programie ostro skrytykował obecnego doradcę ukraińskiego prezydenta.
-Micheil Saakaszwili, który od ubiegłego roku jest gubernatorem obwodu odeskiego, wziął udział w internetowym politycznym talk show „Shuster LIVE”. Mówił tam m.in. o Leszku Balcerowiczu, mianowanym niedawno przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę na jego przedstawiciela i doradcę w rządzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~gazda1

Balcerowicz doradzał również w Gruzji, kiedy prezydentem był Eduard Szewardnadze.

- Kiedy rząd Eduarda Szewardnadzego całkowicie ugrzązł w korupcji, kiedy sytuacja ta była bardzo podobna do tego, co dzieje się teraz na Ukrainie, wtedy Amerykanie wynajęli za duże pieniądze Leszka Balcerowicza, żeby jechał do Gruzji i udzielał porad Szewardnadzemu. On przyjechał i na wszelkie sposoby usprawiedliwiał, wybielał korupcję

– powiedział Saakaszwili. Dodał też, że Balcerowicz „to najemny wybielacz skorumpowanych reżimów”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~gazda1

Saakaszwili podkreślił również, że były polski wicepremier przyjeżdża na Ukrainę raz w miesiącu tylko po to, aby wziąć pieniądze.

" Myślę, że traci reputację, na którą rzeczywiście zasłużył. Wyciąganie ludzi z „naftaliny polskiej polityki” po to, by wybielali coś, czego wybielić się nie da, to niegodne podejście "


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~franek

Na Urainie Chicago Boys praktycznie wszystko już ,,zrestrutyzawali i ,wdrozyli niezbadne reformy’’.Zacytuje Forbsa. ,,Garstka ukraińskich oligarchów ma w swoich rękach 80 proc. tamtejszej gospodarki’’http://www.forbes.pl/oligarchowie-trzymaja-80-proc-gospodarki-ukrainy-co-z-ich-majatkami-,artykuly,172264,1,1.html
Nawet Prezydent Poroszenko wymieniany jest w Panama Papers. Ukraińcy chcą powołać komisję śledczą. http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/poroszenko-zamieszany-w-afere-panama-papers,642609.html
Dzieki tym reformom dochod per capita na Ukrainie jest prawie trzy razy nizszy niż niezreformowanej jeszcze Bialorusi. http://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD
Interesujacy komentarz,który polecam, napisal Tadeusz Isakowicz-Zaleski http://wiadomosci.onet.pl/swiat/balcerowicz-na-ukrainie-radosc-oligarchow-smutek-zwyklych-ludzi/c9m6sc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~plutarch

a ty też od wiolonczelisty panamskiego? chłopie, a ile wy klawiatur działacie na jednej zmianie?

! Odpowiedz
8 1 ~Kaczynski-to-pasozyt

za 20 lat Ukraina będzie tam gdzie jest Polska teraz a Polska pod rządami Kaczyńskiego tam gdzie jest teraz Ukraina.

! Odpowiedz
1 2 ~plutarch

Ale wtedy już Rosji nie będzie w obecnym kształcie.

! Odpowiedz
7 9 ~plutarch

Coś pięknego, co drugi wpis pod artykułem to putinowski trolling i hejterzenie Balcerowicza. Widać zabolało Wołodię, że Ukraina wyjdzie kiedyś na prostą.

! Odpowiedz
7 9 ~seba

. “Pozwólcie mi emitować i kontrolować pieniądze kraju, a ja nie dbam o to, kto tworzy jego prawa.” ---- Mayer Amschel Rothschild

! Odpowiedz
3 7 ~plutarch odpowiada ~seba

Sasza, dawaj mema o Sorosie i Bilderbergu, hehehe.... Kąsamy waszą sowiecką konspirologię :D

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil