REKLAMA
WEBINAR

Ugoda w USA będzie kosztować VW 15 mld USD

2016-06-28 05:19
publikacja
2016-06-28 05:19

W Stanach Zjednoczonych doszło do ugody sądu, koncernu Volkswagen i prawników poszkodowanych w aferze dieselgate. W ramach postanowień, niemiecki producent będzie musiał odkupić lub naprawić samochody z nadmierną emisją spalin, a każdemu właścicielowi wypłacić dodatkowo do 10 000 dolarów zadośćuczynienia.

fot. REUTERS/Stefan Wermuth / / FORUM

Ugoda będzie kosztowała w sumie 14,7 mld dolarów amerykańskich. 10 mld zostanie przeznaczone na fundusz mający sfinansować odkup i naprawę ok. 475 000 samochodów z silnikami diesela o pojemności 2 litrów, w których manipulowano emisją spalin – donosi „The Economic Times”.

Dodatkowo, każdy z poszkodowanych klientów będzie miał otrzymać rekompensatę w postaci dodatkowej gotówki. Kwota każdej z nich ma wynieść od 5100 do 10 000 dolarów. Klienci decydujący się na oddanie samochodu producentowi, otrzymają także zwrot wartości handlowej sprzed skandalu. W sierpniu 2015 rok średnia wartość rejestrowanych w Stanach Zjednoczonych wynosiła 13 196 dolarów – po wrześniowym ujawnieniu afery cena spadła o prawie 20 proc. i wyniosła 10 674 dolarów.

Poszkodowani czekają już tylko na zatwierdzenie wyroku przez skład sędziowski. Poza przewidzianą pulą na zwroty dla klientów, wyrok obejmuje także 2,7 mld dolarów, które będą przeznaczone na ochronę środowiska i kolejne 2 miliardy na badania dotyczące technologii zero-emisyjnych. 

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~poldi
VW liczylo na straty okolo 30 mld $....15mld jest ok, bo maja cholerne rezerwy pieniadza..
~Kzh600
Po co piszesz takie głupoty byłeś widziałeś wygrali mi program i jest ok spalanie takie samo moc taka sama
~ola
I tak je Niemcy sprzedadzą polskim biedaczkom
~mms
A volkswagen ponad 4% na plusie. Jakby kara wynosiło 30mld to by zrobili +10%.
~Walsie
W Polsce będą pewnie chcieli kasę za wgranie właściego oprogramowania. A że spadnie moc i wzrośnie zużycie paliwa? No cóż... To już problem użytkownika.
~cf
W Polsce starocie, a nie omawiane auta. Wiele dizli ma wyciete filtry sadzy i nikomu to nie przeszkadza. Tu kazdy każdego robi w konia
~polak
Te 10 tysi to pewnie za straty moralne i zdrowotne.. Wiadomo, że oszukane VW brudziły na posesji i sąsiadom więcej niż sąsiada 8 litrowy pick up.. A 200 kg amerykan jest bardzo wrażliwy na swój trawnik, swoje zdrowie i psychikę miłośnika zdrowego stylu życia i ekologi.. śmiechu warte...
~deseczka
Nie to lepiej niech tym wszystskim oszustom, kolejny przekręt przejdzie bezproblemowo. Co z tego, że był szum medialny w tej sprawie. Dostaną rachunek za prawie 15mld to tylko wtedy to poczują i może czegoś się nauczą.
~Bolo
W Polsce też dałoby się to zrobić. Niestety użytkownicy musieliby się skrzyknąć, założyć sprawę w sądzie na drodze cywilnej i wyłożyć sporą kasę na dobrego adwokata. Chyba, że ktoś ma kasę i nerwy by tańczyć na wokandzie z prawnikami VW solo. Bo cywilka to droga przez piekło.
~abc
Polacy nie potrafią się skrzyknąć i walczyć razem. Od kiedy bolszewicy i Niemcy wymordowali nasze elity - nie jesteśmy już narodem.
To my tak naprawdę zapłacimy amerykańskim skunksom za to niemieckie oszustwo.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki