REKLAMA

Uczniowie na Węgrzech będą dostawać podręczniki za darmo

2020-07-20 13:00
publikacja
2020-07-20 13:00
Uczniowie na Węgrzech będą dostawać podręczniki za darmo
Uczniowie na Węgrzech będą dostawać podręczniki za darmo
/ Pexels

Od najbliższego roku szkolnego wszyscy uczniowie na Węgrzech będą dostawać darmowe podręczniki – powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Budapeszcie wiceminister ds. zasobów ludzkich Bence Retvari.

Podręczniki otrzymają nieodpłatnie uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także szkół zawodowych – łącznie 1,2 mln osób.

Retvari powiedział, że zapewnienie uczniom darmowych podręczników będzie kosztować 13,5 mld ft (ponad 170 mln zł) i sumę tę przewidziano w budżecie na ten i następny rok.

Wiceminister podkreślił, że rząd traktuje zapewnienie darmowych podręczników jako jedną z form wspierania rodzin. Jak ocenił, w państwie przyjaznym rodzinom podczas podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny nie powinien mieć znaczenia koszt podręczników dla dziecka w przyszłości.

Według niego wcześniej pakiet podręczników do szkoły mógł kosztować nawet 20-30 tys. ft (250-380 zł).

Od września uczniowie będą się uczyć zgodnie z nowym narodowym podstawowym programem nauczania. Stowarzyszenie Nauczycieli Historii (TTE) krytykowało go m.in. za to, że powstał bez szerokich konsultacji ze specjalistami i koncentruje się na zwycięskich bitwach.

Maruzsa podkreślał w czerwcu, że nowe podręczniki są skoncentrowane na dziecku i cechuje je zaangażowanie narodowe, a jednocześnie są nowoczesne. „Tak jak w USA jest naturalne, że dzieci otrzymują wykształcenie patriotyczne, tak samo musi to być naturalne na Węgrzech” – powiedział wtedy. Zaznaczył też, że w rejestrze podręczników figuruje ponad 2900 publikacji, ale zmiany wprowadzono w „znacznie mniejszej (ich) liczbie”.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki