Uczelnie otwierają dziesiatki bezużytecznych kierunków

Uczelnie tworzą dziesiątki kierunków studiów. Według ekspertów często są to tylko zabiegi PR-owskie. O sprawie pisze "Rzeczpospolita".

Jak hodować zwierzęta towarzyszące i dzikie, inżynieria ekologiczna czy performatyka - m.in. tego będą od października mogli się uczyć studenci. Według dziennika, uczelnie prześcigają się w pomysłach na oryginalne kierunki kształcenia, które mają przyciągnąć maturzystów.

Niektóre szkoły - jak czytamy- nowinki wprowadzają masowo, na Uniwersytecie Łódzkim otwierane są takie kierunki jak chemia kosmetyczna, geomonitoring (śledzenie zmian w środowisku przyrodniczym), okcydentalistyka (nauka o teorii Zachodu) czy genetyka.

Nowości wprowadza też Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Będzie kształciła na kierunku hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich. Absolwenci takich studiów będą mogli w przyszłości prowadzić hodowlę psów czy kotów.

"Rzeczpospolita" zaznacza, że gdy jedne uczelnie starają się maksymalnie zwiększać liczbę kierunków, inne tworzą je ostrożnie. Fotonika to jedyny nowy kierunek studiów, który powstanie w tym roku na Politechnice Warszawskiej. Studenci zajmą się m.in. analizą obrazu, a także holografią.

Eksperci ostrzegają, że masowe tworzenie kierunków może być często zabiegiem PR-owskim. Ich zdaniem nie powinno się mnożyć specjalności, tym bardziej że niekiedy są bardzo podobne do tych, które już istnieją, a tylko nieznacznie został zmodyfikowany program studiów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Rzeczpospolita/kawo/dj
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~klin961

To klasyka wyciągania kasy z budżetu i z kieszeni młodych ludzi .No ale lo take Polske my walczyły to i ło take mamy a tysiące pseudo wykładowców ma spory szmal za opowiadanie głupot

!
0 0 ~realDnia 2012-02-29 o godz. 07:34 ~klin961 napisał(a):
> To klasyka wyciągania kasy z budżetu i z kieszeni
> młodych ludzi .No ale lo take Polske my walczyły to i ło
> take mamy a tysiące pseudo wykładowców ma spory szmal za
> opowiadanie głupot

spójrz w lewo;
na reklamę księgarni :
wszystko w temacie ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~SoonGoKu

real ma racje. Uczcie się kochani włościanie, psychomanipulacji. To jedyny sposób by was nie wydymano przy okazji kolejnych wyvborów. Czyny mówią głośniej od słów!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil