REKLAMA

Ucząca się młodzież może mieć problem z eWUŚ

2013-01-04 15:53
publikacja
2013-01-04 15:53
18-latkowie, którzy nadal się uczą powinni być ponownie zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek poinformowania o tym pracodawcy, mają rodzice dzieci do 26 roku życia. Inaczej system elektronicznej weryfikacji nie potwierdzi ich prawa do świadczeń zdrowotnych .

Bożena Janicka - prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreśla, że ucząca się młodzież między 18 a 26 rokiem życia ma prawo korzystać z ubezpieczenia rodziców ale warunkiem jest ponowne zgłoszenie dziecka. Wyjaśniła, że zgodnie z ustawą, pacjent do 18 roku życia jest uprawniony do świadczeń ale w centralnym wykazie ubezpieczonych przestaje istnieć w momencie, gdy ukończy 18 lat. Wówczas rodzic powinien powiadomić pracodawcę, że dziecko nadal się uczy i do ubezpieczyciela jest wysyłane ponowne zgłoszenie.

To samo mówi Jacek Krajewski - prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Według niego, uczącego się 18-latka rodzic musi dodatkowo zgłosić do ubezpieczenia. Jeżeli tego nie zrobi, dziecko może być wykazane w systemie elektronicznej weryfikacji jako nieuprawnione do świadczeń.

W Narodowym Funduszu Zdrowia i ministerstwie zdrowia nie udzielono dziś informacji w tej sprawie.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej apelują by chorzy zabierali ze sobą dokumenty tożsamości i numer pesel. Nie wystarczy sam numer pesel lub sama legitymacja szkolna by uzyskać świadczenie zdrowotne.IAR/ Góra/sk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki