REKLAMA

Ponad połowa uchodźców chce podjąć pracę, ale zatrudnienie znalazł tylko co dziesiąty

2022-05-25 10:21
publikacja
2022-05-25 10:21
Ponad połowa uchodźców chce podjąć pracę, ale zatrudnienie znalazł tylko co dziesiąty
Ponad połowa uchodźców chce podjąć pracę, ale zatrudnienie znalazł tylko co dziesiąty
fot. Shutterstock / / Shutterstock

Spośród blisko 1,4 mln uchodźców z Ukrainy ponad 80 proc. nie pracuje, choć chęć znalezienia zatrudnienia składa co druga osoba – wynika z badania ARC Rynek i Opinie. Nie oznacza to, że uciekinierzy przed wojną polegają tylko na pomocy innych – 71 proc. z nich deklaruje, że utrzymuje się z własnych środków.

Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przyjechało i zostało od 1,3 do 1,4 mln uchodźców. Z ostatnich danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że z uproszczonych procedur podjęcia pracy skorzystało już 160 tys. Ukraińców. W przybliżeniu oznacza to, że zatrudnienie znalazła co dziesiąta osoba.

Do podobnych wniosków doszli autorzy badania „Wpływ uchodźców z Ukrainy na polską gospodarkę” ARC Opinia i Rynek. Z ich pracy wynika, że bez zatrudnienia pozostaje obecnie 83 proc. uchodźców. Taki stan rzeczy może nie utrzymać się długo, ponieważ więcej niż połowa ankietowanych (54 proc.) przyznała, że chciałaby znaleźć pracę.

Największymi trudnościami uchodźców w znalezieniu pracy są bariera językowa oraz opieka nad dziećmi. W przypadku pierwszej kwestii, jej rozwiązanie leży po stronie uchodźców, choć 78 proc. ankietowanych w tym samym badaniu odpowiedziało, że uczęszcza na lekcje języka polskiego. Druga kwestia powinna zainteresować m.in. samorządy. Ułatwienie w organizacji opieki nad dziećmi pomogłoby w aktywizacji zawodowej kobiet, które stanowią zdecydowaną większość wśród uchodźców, bo 91 proc.

Znalezienie pracy może też wpłynąć na zwiększenie samodzielności finansowej uchodźców. Z przytaczanego badania wynika, że 71 proc. spośród nich utrzymuje się z własnych środków. Co piąty ankietowany przyznaje, że korzysta z pomocy państwa polskiego lub rodziny, u której mieszka.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy

Komentarze (37)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Witamy w biurokratycznej dżungli.
ehud
Z ponad 2 mln 'uchodźców' przybyłych do Rajchu w wyniku zaproszenia cioci Helgi zatrudnienie posiada niecałe 3% - a to mimo tego, że pracodawcy dostają kasę na wynagrodzenia od rządu!
jan888
10% to z jednej strony dużo lepiej, niż 2% nie tak dawno temu, ale z drugiej strony nasuwa się pytanie jak wyżywić i utrzymać w dłuższym terminie 2 miliony ludzi, z których pracuje tylko 10%.
ehud
Trzeba będzie importować więcej żywności z Ukrainy :)
dr_dreed
Chory świat. Ekonomia walczy z biedą, powodując jeszcze więcej zubożenia, religia z grzechem... powodując jeszcze więcej zła... A zabijamy w imię pokoju.

Pozdrawiam
slawekqs
No można ich do rolnictwa ale ale czy one takie chętne napewno do malowania się przed lustrem to tak ale do ciężkiej pracy No nie wiem sytuacja jest trudna ale czy my sobie aby konia trojańskiego nie wpuszczmy do kraju ale tego dowiemy się za ok 5 10 lat myślę że nam to bokiem i tak i tak wyjdzie bo kryzys to przed nami ciągle a No można ich do rolnictwa ale ale czy one takie chętne napewno do malowania się przed lustrem to tak ale do ciężkiej pracy No nie wiem sytuacja jest trudna ale czy my sobie aby konia trojańskiego nie wpuszczmy do kraju ale tego dowiemy się za ok 5 10 lat myślę że nam to bokiem i tak i tak wyjdzie bo kryzys to przed nami ciągle a robia wszystko zeby to przeciągnie i wciskać jak ci mieszkanie zdrożało niby
killgore
Są tak samo chętne do malowania się przed lustrem, jak ty do zajrzenia do słownika ortograficznego :)
ehud
Pomijając dość oczywisty fakt, że o bełkot, to interpunkcja po prostu zwala z nóg - wstyd!
andriej_duda
Podobno 90% narkomanów chcialoby wyjsc z nałogu ale dalej w nim siedzą! XD

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki