Ubezpieczenia w finansach

Ubezpieczenia kojarzą Ci się głównie z samochodem, domem lub podróżą? To nie wszystko! Warto również pomyśleć o innych rodzajach ubezpieczeń – pożyczki czy karty płatniczej – bo jak mówi stare polskie przysłowie: „Przezorny – zawsze ubezpieczony”!

Dlaczego warto się ubezpieczyć

To może przydarzyć się każdemu z nas. Pracujesz od kilku lat w dużej firmie i zamierzasz wziąć pożyczkę. Na nowy telewizor, samochód lub wyjazd na narty. Jesteś zatrudniony na umowę o pracę, dzięki czemu w oczach instytucji finansowej jesteś wiarygodnym pożyczkobiorcą. Zresztą sam sobie już wszystko przekalkulowałeś i dobrze wiesz, że nie będziesz miał problemu ze spłatą zobowiązania. Mijają pierwsze miesiące spłaty, wszystko idzie jak po maśle. I nagle – bum! Firma ma kłopoty finansowe, musi zwolnić część pracowników. Niestety, Ty również znalazłeś się w tym gronie. „I co teraz, skąd wziąć pieniądze na spłatę pozostałych rat?” – gorączkujesz się, szukając rozwiązania. Sprzedać telewizor czy samochód? Nic z tych rzeczy! Wystarczy zawczasu wykupić odpowiednie ubezpieczenie od utraty pracy i możesz spać spokojnie!

Mając takie ubezpieczenie, instytucja finansowa może Ci pomóc w spłacie pożyczki. Możesz liczyć na odszkodowanie z tytułu utraty pracy, z którego pokryjesz nawet do 6 miesięcznych rat. Dzięki temu nie będziesz się martwił spłatą rat, tylko możesz spokojnie szukać nowej pracy! Ponadto część instytucji finansowych oferuje ubezpieczenia, dzięki którym możesz liczyć na ponowną wypłatę świadczenia, jeśli stracisz pracę kilka razy w czasie trwania okresu ubezpieczenia. Jak widać, daje to naprawdę duży komfort. 

Co można ubezpieczyć

Wariantów ubezpieczeń jest naprawdę wiele. Każdy może znaleźć coś odpowiadającego oczekiwaniom i optymalnie zabezpieczającego indywidualne potrzeby. Obok ubezpieczenia pożyczkobiorcy od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków można również ubezpieczyć się od utraty dokumentów, co szybko i sprawnie pozwoli  pokryć wydatki związane z odtworzeniem dokumentów tożsamości lub dowodu rejestracyjnego Twojego auta. Dla przykładu, w Kasie Stefczyka takie ubezpieczenie kosztuje zaledwie 2,90 zł miesięcznie, a odszkodowanie wynosi 500 zł!

Instytucje finansowe proponują również ubezpieczenia na życie, które stanowią zabezpieczenie rodziny w razie śmierci pożyczkobiorcy. W praktyce oznacza to, że instytucje finansowe biorą zazwyczaj resztę spłaty pożyczki na siebie.

O czym należy pamiętać, wybierając ubezpieczenie

„Powinniśmy bardzo szczegółowo wypytać o zakres ubezpieczenia” – czytamy na portalu internetowym Rzecznika Ubezpieczonych rzu.gov.pl. – „Należy pamiętać, że każdy bank proponuje inną umowę ubezpieczenia – nie ma standardowego zakresu takich ubezpieczeń. Warto także przypomnieć, iż w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu kredytobiorca najczęściej ma prawo ubiegania się o zwrot części składki ubezpieczeniowej za niewykorzystany okres, jeżeli składka ta została pobrana jednorazowo za cały okres umowy kredytu przy podpisywaniu umowy. Warto również poinformować bliskich o tym, że kredyt jest ubezpieczony i poinformować ich o zakresie tego ubezpieczenia, szczególnie w przypadku ubezpieczenia na życie.”[1]


Reasumując, dobrze zawczasu pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu dla siebie i swoich bliskich, przyjrzeć się uważnie oferowanym warunkom i wybrać interesujący nas wariant – m.in. z oferty Kasy Stefczyka.[1] http://rzu.gov.pl/czesto-zadawane-pytania/ubezpieczenia-kredytow/O_czym_nalezy_pamietac_wybierajac_ubezpieczenie_w_banku___1637
http://www.rzu.gov.pl/vademecum-ubezpieczonego/abc-ubezpieczen/Ubezpieczenia_kredytow__2868

Opracowanie przygotowała Małgorzata Więcko, główny specjalista w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne