REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Potężna strata Ubera. 5 miliardów USD w kwartał

2019-08-09 08:34
publikacja
2019-08-09 08:34

Uber Technologies w samym tylko drugim kwartale 2019 r. odnotował 5,24 mld dolarów straty netto. Niedawny debiutant giełdowy wciąż „przepala pieniądze” inwestorów.

fot. / / Uber Eats

W drugim kwartale tego roku Uber zanotował 5,24 mld dolarów straty. Duży wpływ na ten wynik  - określony na 3,9 mld dolarów - miały koszty związane z bonusami w formie akcji, które spółka wypłaciła w związku z majowym wejściem na giełdę. Nawet jednak pomijając ten czynnik, widać, że przed Uberem jeszcze daleka droga do osiągnięcia zyskowności – dość przypomnieć, że w pierwszym kwartale 2019 r. strata firmy wyniosła ponad miliard dolarów, zaś w całym 2018 r. było to ponad 3 mld dolarów.

Raportowana przez Ubera strata w przeliczeniu na akcję wyniosła w drugim kwartale 4,72 USD, podczas gdy rynkowi analitycy oczekiwali 2,03 USD. Gorzej od konsensusu wypadły także przychody – 3,17 mld USD wobec oczekiwanych 3,3 mld USD.

Dynamika przychodów względem analogicznego okresu ubiegłego roku była dwucyfrowa (14 proc.). O 30 proc., z 76 do 99 mln, w tym okresie wzrosła natomiast liczba klientów korzystających z usług Ubera przynajmniej raz w miesiącu. Wysoką dynamikę przychodów notuje także segment Uber Eats (595 mln USD, +72 proc.).

Dane finansowe Ubera za drugi kwartał rozczarowały inwestorów. Chociaż w trakcie wczorajszej sesji Uber drożał o 8 proc., to w handlu posesyjnym akcje spółki taniały nawet o 12 proc., a następnie skala spadków została zredukowana do -6,21 proc. Wycena na poziomie 40,3 USD za akcję jest wyraźnie niższa od ceny z majowego IPO (45 USD).

Pod koniec lipca Uber poinformował o dużych zwolnieniach w zespole marketingu. Powodem takiej decyzji było szukanie przez spółkę oszczędności. Z kolei w czerwcu z zarządu usunięto dwóch członków oraz zlikwidowano stanowisko dyrektora marketingu.

Analizę sytuacji ekonomicznej Ubera, który od lat "przepala pieniądze inwestorów" znajdziesz w artykule "Czy Uber stanie się symbolem drugiej bańki internetowej?"

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (9)

dodaj komentarz
skaurus
Strata Ubera to czyjś zysk, czym tu się przejmować? A inwestorzy wrzucajacy kasę do biznesu który od początku działalności nie pokazał zysku i nie wiadomo kiedy pokaże najwidoczniej do biednych nie należą. Zresztą kasa płynie bo taniego dolara jest na rynku mnogo i jest co przepalać.
ziombojmadafaka
Jak firma, ktora jest tylko posrednikiem (cos jak broker gieldowy), jedyne co dostarcza to apka na telefon, nie posiada floty samochodow, nie musi ich serwisowac, kierowcy na samozatrudnieniu przepala 5 baniek w kwartal?

JAK?
dziki_losos
Polecam artykuł "Uber’s Path of Destruction", magazyn American Affairs, numer lato 2019 (Volume III, Number 2). Jest ładnie opisane, jak to wszystko działa. W skrócie: Uber dopłaca do każdego przejazdu - opłata od klienta nie pokrywa realnego kosztu usługi. Do tego są kody polecające, które można wpisać do Polecam artykuł "Uber’s Path of Destruction", magazyn American Affairs, numer lato 2019 (Volume III, Number 2). Jest ładnie opisane, jak to wszystko działa. W skrócie: Uber dopłaca do każdego przejazdu - opłata od klienta nie pokrywa realnego kosztu usługi. Do tego są kody polecające, które można wpisać do aplikacji i dostaje się darmowy przejazd.
zzibi2
Nie 5 baniek a 5 MLD, uber stosuje ceny dumpingowe więc do biznesu dopłaca - pewnie chce przyzwyczaić klientów i wtedy urealnić ceny zaczynając zarabiasz, na chwilę obecną podbiera klientów i edukuje do używania ich aplikacji - tyle że mamy XXI w i konkurencja nie śpi
ulisses09
Hmmm.......Niechybnie zbliża sie koniec roku podatkowego......Coraz wcześniej zaczynają wykazywać straty (molochy). ...
To mi trochę przypomina , jak w którymś z Azjatyckich krajów, Bożo- Narodzeniowe wyprzedaże / promocje, juz od września rozpoczynaja.....( powaga) , mozna sprawdzić.
zenonka
Jakoś mnie to nie dziwi. Przestałem zamawiać na Uber Eats w momencie, w którym kolejny Ukrainiec nie dowiózł mi jedzenia.
old_timer
Ten uber to taka innowacja jak sprzedawanie wódy z palet poprzez apkę obok monopolowego.
Pogonić złodzieja a złotówy które nie stać na normalną taxi niech jadą busem a nie psioczą na cywilizowane i uregulowane korporacje taksówkarskie.
jes
Widać, że taxi to widziałeś tylko z okna autobusu.

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki