USA zniosły większość sankcji gospodarczych nałożonych na Sudan

Departament Stanu USA ogłosił decyzję o zniesieniu większości amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Sudanu, w tym nałożonego na to afrykańskie państwo w 1997 roku embarga handlowego - poinformowała w sobotę stacja Al-Dżazira.

(fot. Chris Fitzgerald / FORUM)

Amerykański resort docenił postęp Chartumu w ochronie praw człowieka oraz walce z terroryzmem. Departament Stanu USA podkreślił jednak, że część sankcji, w tym zakaz handlu bronią, zostanie utrzymanych, a Sudan wciąż znajduje się na amerykańskiej liście państw wspierających terroryzm.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauret powiedziała, że zniesienie sankcji to wyraz uznania dla "pozytywnych działań sudańskich", zaznaczając jednak, że "potrzebny jest jeszcze większy postęp".

Jak podał portal stacji Al-Dżazira, Chartum przyjął decyzję o zakończeniu 20-letniego embarga handlowego z zadowoleniem. Sudańskie władze wezwały jednak Waszyngton do wykreślenia ich kraju z listy państw wspierających terroryzm.

USA nałożyły na Sudan sankcje po raz pierwszy w 1997 roku. Zamrożono wtedy rządowe sudańskie środki oraz wprowadzono handlowe embargo. W 2006 roku Waszyngton nałożył na Chartum kolejne restrykcje w związku z konfliktem w Darfurze. Decyzja o złagodzeniu i stopniowym znoszeniu sankcji wobec Sudanu była jedną z ostatnich, jaką przez końcem prezydentury podjął były prezydent USA Barack Obama.

Blisko 39-milionowy Sudan rozwija w ostatnich latach eksploatację ropy naftowej i złóż złota, ale według Banku Światowego 60-75 proc. ludności nadal żyje z rolnictwa. Ogromna większość Sudańczyków utrzymuje się za równowartość mniej niż jednego dolara dziennie.

W 2009 roku prezydent Omar el-Baszir, sprawujący władzę od 1989 roku, został pierwszym w historii urzędującym prezydentem oskarżonym przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i ludobójstwo w sudańskiej prowincji Darfur. MTK wystawił za nim dwa nakazy aresztowania - w 2009 i 2010 roku. ONZ szacuje, że w czasie konfliktu w Darfurze od 2003 roku zginęło ponad 300 tys. ludzi. Baszir odrzuca stawiane mu zarzuty. (PAP)

mobr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil