USA znacznie wzmocnią swe siły wojskowe w Arabii Saudyjskiej

2019-10-11 19:26
publikacja
2019-10-11 19:26

Stany Zjednoczone poinformowały w piątek, że wyślą do Arabii Saudyjskiej dodatkowe znaczne siły wojskowe, by wesprzeć jej obronę po dokonanym 14 września ataku na saudyjskie instalacje naftowe. Zdaniem Waszyngtonu i Rijadu, za akcją tą krył się Iran.

/ fot. Carlos Barria / Reuters

Jak podał Pentagon, planowana relokacja obejmie dywizjony myśliwskie, jedno ekspedycyjne skrzydło lotnicze i personel obrony powietrznej. W Arabii Saudyjskiej znajdą się też dwie dodatkowe baterie pocisków kierowanych Patriot i jeden system rakietowy THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej), przeznaczony do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu.

"Uwzględniając również inne misje daje to razem dodatkowe 3 tys. żołnierzy, których przesunięcie zostało zrealizowane bądź zatwierdzone w ciągu ostatniego miesiąca" - napisał w oświadczeniu rzecznik ministerstwa obrony Jonathan Hoffman.

Reuters zaznacza, że nie jest jasne, czy część tych sił ma zastąpić inne amerykańskie formacje bojowe, które powinny opuścić region w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Pentagon nie ogłosił jeszcze na przykład, jak skompensuje skutki nieuchronnego wycofania z Bliskiego Wschodu lotniskowca atomowego USS Abraham Lincoln i jego grupy uderzeniowej. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
A co to da ? :)

88 wyrzutni Patriot i in. za seki mld. $ zareagowalo na kilka dronów
bardzo bojowo. Tzn. zrobily nic. To Patrioty-pacyfici.

Drony spojojnie zrobily swoje i zniszczyly w celu rafinerie. Dajac niespotykane zrosty cen na rynkach.
Jemenici zapowiedzeli re-play.
etre
Wszystko wskazuje na to, że coś się święci, oby się nie przeliczyli bo Europa jest bezbronna.

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki