USA zastosowały sankcje wobec ministra obrony Kuby

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w czwartek o zastosowaniu sankcji wobec ministra obrony Kuby Leopoldo Cintry Friasa i jego dwojga dzeci za "naruszanie praw człowieka i wspieranie prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro".

Sankcje polegają na zakazie wjazdu tych osób na teren USA.

W opublikowanym oświadczeniu Pompeo podkreślił, że Frias, jako minister obrony Kuby ponosi odpowiedzialność, za działania Kuby mające na celu wsparcie reżimu Maduro.

Wojska kubańskie miały, wraz z wenezuelskimi sojusznikami, dopuścić się licznych naruszeń praw człowieka, w tym tortur wobec wenezuelskiej opozycji walczącej z rządami Maduro.

Sutuacja w Wenezueli znacznie zaostrzyła się po tym jak 23 stycznia ub. r. przywódca opozycji, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Guaido jako prezydenta uznały Stany Zjednoczone, państwa wchodzące w skład tzw. Grupy z Limy (z wyjątkiem Meksyku), Organizacja Państw Amerykańskich i większość krajów członkowskich UE.

Maduro popierają m.in. Rosja, Boliwia, Iran, Chiny, Kuba, Syria i Turcja.

Faktyczna dwuwładza pogorszyła dodatkowo sytuację kraju zmagającego się od dłuższego czasu z głębokim kryzysem gospodarczym.

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil