REKLAMA

USA zakazały importu złota z Rosji i ogłosiły sankcje przeciwko kolejnym firmom

2022-06-28 17:30
publikacja
2022-06-28 17:30
USA zakazały importu złota z Rosji i ogłosiły sankcje przeciwko kolejnym firmom
USA zakazały importu złota z Rosji i ogłosiły sankcje przeciwko kolejnym firmom
fot. Pla2na / / Shutterstock

Amerykański resort finansów ogłosił we wtorek, że zakaże importu złota z Rosji oraz obejmie sankcjami 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, w tym państwowy koncern Rostec. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.

Nowe sankcje dodatkowo "odetną dostęp Federacji Rosyjskiej do technologii kluczowych dla jej wojska" i "zdegradują zdolności Putina oraz dodatkowo przeszkodzą w jego wojnie przeciwko Ukrainie" - zaznaczyła w komunikacie ministerstwa jego szefowa Janet Yellen. Dodała, że prowadząca wojnę Rosja już wcześniej zmagała się z plagą słabego morale, złamanych łańcuchów dostaw i błędów logistycznych.

W ramach ogłoszonych we wtorek działań USA zakazały wraz z innymi państwami G7 importu rosyjskiego złota, a także wpisały na listę sankcji kolejnych 70 podmiotów i 29 osób, głównie z sektora zbrojeniowego i lotniczego. Większość z objętych restrykcjami spółek to podmioty związane z państwowym konglomeratem technologicznym Rostec, w tym Zjednoczona Korporacja Lotnicza (OAK), do której należą m.in. zakłady Tupolew i Iljuszyn. Wśród objętych ograniczeniami podmiotów znalazł się tez producent ciężarówek KAMAZ. Wiele z tych firm już wcześniej zostało objętych sankcjami; wtorkowe działanie rozszerza je na kolejne zależne od nich spółki.

Dodatkowo resort ogłosił sankcje na trzy osoby i jedną firmę będące częścią operacji Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w celu obejścia sankcji i importu zachodniej elektroniki. Restrykcje nałożono również na organizację "weteranów Donbasu" prowadzących rekrutację żołnierzy na front, kolejnych członków władz donbaskich "republik ludowych" oraz związaną z rosyjskimi służbami prywatną firmę wojskową RSB-Group.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
tecdswv4t
Zaczynam myśleć, że elity zachodnie to tajni agenci KGB. Bo wszystko, co robią, wzmacnia Rosję.
tecdswv4t
Nie ma takiej bramy przez która objuczony złotem osioł nie przejdzie.
zoomek
A jak oni poznają że ruskie? Po kolorze?
pjoz
wyczujesz na kilometr, zalatuje onucami
zoomek odpowiada pjoz
nie bój żaby - rabbi czosnkiem ukoszerni, dołoży prowizję i sam Bidet kupi
pstrzezek
Po pierwsze ruskie złoto to 13 mld USD w skali roku (dla porównania ropa to 180 mld USD) A po drugie, jak sprzedadzą złoto to Indii czy do Chin to po przetopieniu kto się będzie pytał skąd to złoto? "Wielkie" sankcje na nagłówki gazet i portali
pjoz
tia dopisz tam jeszcze ze trzy zera, papier wszystko przyjmie, ale gdzie te marne 100 mln USD na spłatę odsetek od długu?!
pstrzezek odpowiada pjoz
spytaj oficera prowadzącego na waszej farmie, może wie coś więcej ;)
hotei
Wątpie aby Szwajcarzy badali pochodzenie złotego kruszca.
Pecunia non olet

Powiązane: Rosja kontra USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki