"WP": USA zagroziły UE cłami na samochody, jeśli nie wsparłaby oskarżenia Iranu

Władze USA zagroziły nałożeniem ceł na import samochodów z UE, jeśli będące stronami porozumienia nuklearnego z Iranem Wielka Brytania, Francja i Niemcy nie oskarżyłyby formalnie Teheranu o złamanie tej umowy - podał w środę dziennik "Washington Post".

(fot. Kevin Dietsch / ZUMA Press)
W swej wiadomości gazeta powołała się bliżej nieokreślonych przedstawicieli władz państw europejskich.

Wspomniane trzy kraje uruchomiły we wtorek mechanizm rozstrzygania sporów wokół realizacji zawartego w 2015 roku układu, co oznacza formalne oskarżenie Iranu o naruszenie jego postanowień. Strona irańska skrytykowała ten krok.

5 stycznia Iran ogłosił, że nie będzie się już stosować do wymogów umowy, w której zobowiązał się do demontażu swego wojskowego programu nuklearnego w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji. Informację tę poprzedziła zapowiedź dokonania odwetu za zabicie 3 stycznia w amerykańskim ataku rakietowym w Bagdadzie szefa operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Kasema Sulejmaniego.

Stanowisko Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii oznacza oficjalne uznanie, że Iran nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących m.in. ograniczenia wzbogacania uranu. Politycy z Paryża, Berlina i Londynu podkreślają, że nie mieli wyboru z powodu postępowania władz w Teheranie.

Sprawa trafi teraz do wspólnej komisji, która postara się rozwiązać problem z wykorzystaniem właśnie mechanizmu rozstrzygania sporów. Jeżeli po zakończeniu procedury problem nie zostanie rozwiązany, zajmie się nim Rada Bezpieczeństwa ONZ, która może w ramach swych uprawnień zdecydować o przywróceniu sankcji wobec Iranu. W takim przypadku UE ponownie wprowadzi swoje restrykcje, które zostały zawieszone lub zniesione po zawarciu umowy nuklearnej.

Stronami porozumienia z Iranem są Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny, ale USA wycofały się z niego w maju 2018 roku. UE stara się utrzymać obowiązywanie umowy.

dmi/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 tristans

kowbojstwo samo łamie wiele postanowień, wielu nawet nie parfuje, ostatnio wycofali się z traktatów rozbrajających, i co ? Cisza
Nam swoim najwierniejszym sojusznikom grożą 447, EU i Chinom cłami, Iranowi wojną. Najwyższy czas przestać karmić tego pasożyta, bo nie ma z niego pożtku, tylko problemy

! Odpowiedz
9 28 ajwaj

UE masakrowana przez prez. Trumpa. Jak nie samochody Iran, bedzie c.d.n.
Dawne marzenie kal-bojów, to likwidacja konkurencji UE.
Merkel byla wlasnie u prez. Putina w Moskwie, ratuja ci sie da.
A PISa widziana jako V kolumna Jankesów za friko + paciorki

! Odpowiedz
6 7 ajwaj

Dlatego np. nie placi 2% NATO, nie remontuje lotnictwa, marynarki, nie se kal-boje na swoim zlomie jezdza :)
_____________
""Europa powinna być gotowa przyjąć na siebie większą odpowiedzialność w polityce światowej i rozwijać swój potencjał militarny. To było w wywiadzie dla brytyjskiej gazety Financial Times, powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Według niej zainteresowanie USA do Unii Europejskiej słabnie. W związku z tym polityk wezwał sojusz do zwiększenia wydatków na obronę. Jej zdaniem wpływ Unii Europejskiej będzie bezpośrednio zależeć od tego.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 17 najmadrzejszy

EU bez sily. A klopoty ewentualne z wojną np. masowa migracja spadną na EU

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil