USA wzmocnią obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej

Szef Pentagonu Mark Esper ogłosił, że USA wyślą kolejnych żołnierzy i sprzęt w rejon Zatoki Perskiej, by wzmocnić obronę powietrzną Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich po niedawnych atakach na saudyjskie rafinerie, o które Waszyngton oskarża Iran.

(fot. Krzysztof Zatycki / FORUM)

"W odpowiedzi na prośbę Arabii Saudyjskiej prezydent (Donald Trump) zgodził się na rozmieszczenie sił USA, których działania będą miały charakter obronny i skoncentrują się przede wszystkim na obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - powiedział w piątek wieczorem czasu lokalnego Esper na konferencji prasowej.

Jak dodał, o pomoc wojskową poprosiły Waszyngton także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

"Będziemy pracować także nad przyspieszeniem dostaw sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby zwiększyć zdolności obronne tych państw" - poinformował szef Pentagonu.

Nie sprecyzował jednak, ilu żołnierzy zostanie wysłanych w rejon Zatoki Perskiej.

Będzie to liczba "umiarkowana", na pewno nie będą to tysiące żołnierzy - powiedział przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, gen. Joseph Dunford. Dodał, że więcej informacji na ten temat zostanie podanych w przyszłym tygodniu.

To kolejny w tym roku ruch administracji prezydenta Donalda Trumpa wzmacniający amerykańską obecność wojskową na Bliskim Wschodzie. Na początku maja USA skierowały w ten rejon grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców B-52 oraz baterie Patriot, zwiększyły tam także liczbę swoich żołnierzy.

Na piątkowej konferencji prasowej Mark Esper powtórzył, że to Iran jest odpowiedzialny za ostatnie ataki z użyciem dronów i pocisków manewrujących na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej.

Szef Pentagonu zapewnił, że USA nie chcą wojny z Iranem, ale ostrzegł, że mają w zanadrzu także opcje militarne, po które mogą sięgnąć, jeśli będzie to konieczne. Esper wezwał Iran, by odstąpił od swojej "niszczycielskiej i destabilizującej działalności".

Do przeprowadzonych w ubiegłą sobotę ataków na saudyjskie rafinerie oficjalnie przyznali się sprzymierzeni z Iranem jemeńscy rebelianci Huti, ale Waszyngton i Rijad oskarżają o nie Teheran. Irańskie władze temu zaprzecza.

Wcześniej w piątek prezydent Donald Trump ogłosił, że w związku z atakami na saudyjskie instalacje naftowe USA nakładają sankcje na irański bank. Resort finansów USA sprecyzował później, że restrykcje obejmą Bank Centralny Iranu, Irański Narodowy Fundusz Rozwoju, które wspierają finansowo irańską Gwardię Rewolucyjną, siły Al-Kuds, czyli elitarną jednostkę Gwardii Rewolucyjnej, oraz libański Hezbollah.

Sankcje zostaną też nałożone na firmę Etemad Tejarate Pars Co., która - jak wyjaśnia ministerstwo - jest wykorzystywana do ukrywania transakcji zakupu broni dla irańskiej armii.

Po jednostronnym wycofaniu się USA w 2018 roku z porozumienia nuklearnego światowych mocarstw z Iranem Stany Zjednoczone przywróciły bardzo surowe sankcje gospodarcze na Iran. Napięcia między Waszyngtonem a Teheranem narastają więc od miesięcy, a Trump na przemian grozi Teheranowi lub deklaruje, że nie chce doprowadzić do wojny, a nawet powtarza, że chce się spotkać z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim bez jakichkolwiek warunków wstępnych - przypomina dziennik "The Hill".

Jednak po groźbach Trumpa i sekretarza stanu Mike'a Pompeo, którzy dawali do zrozumienia, że nie wykluczają militarnej akcji odwetowej po atakach na saudyjskie rafinerie, minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif ostrzegł, że atak zbrojny USA lub Arabii Saudyjskiej na jego kraj przerodzi się w "wojnę na pełną skalę". 

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 open_mind

Jak o szlachetnych bandziorach w mundurach wojskowych mowa to:
A bandyci za zachodniej granicy podkręcali swoich bandziorów tak: Co zrobić, by żołnierz biorący udział w działaniach wojennych był wypoczęty, mimo iż od trzech dni nie zmrużył oka, naładowany agresją, nieustraszony i zdecydowany, by wykonać każdy, nawet najbardziej absurdalny rozkaz? Trzeba wymyślić specyfik, który spowoduje u żołnierza takie zachowania. Na taki szalony pomysł wpadli naziści. Dzięki wysiłkom Fritza Hauschilda i dr Otto Ranka z Akademii Medycyny Wojennej w Berlinie Adolf Hitler dostał jak na tacy środek, dzięki któremu żadna armia nie miała prawa przeciwstawić się Niemcom. Tym „złotym środkiem” był Pervitin!

Natomiast ci ze wschodu musieli się zadowolić zwykłą samogonką.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 open_mind

I tak powstał Pervitin, który miał znacznie dłuższe i silniejsze działanie od amfetaminy. Po jego zażyciu żołnierze Wehrmachtu byli przepełnieni niespożytą energią, żadna z rzeczy nie była dla nich niemożliwa do wykonania, a także byli znacznie podatniejsi na ból i praktycznie nie potrzebowali snu, co w trakcie działań wojennych miało kluczowe znaczenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 open_mind odpowiada open_mind

Ciekawe jakich Dragów, obecnie używają przywódcy i prezydenci państw, bo US armia w Afganowie jedzie na produktach pochodnego z maku.

! Odpowiedz
1 1 open_mind

Ja bym im zmienił plany podroży i skierował do Chicago, Baltimore i podobnych bo tam jest prawdziwa wojna i trup się ściele !!!! link co się dzieło tylko w ostatnią środę i tak jest codziennie a sobota i niedziela to kumulacja ofiar. https://chicago.suntimes.com/crime/2019/9/19/20873608/11-shot-3-killed-wednesday-chicago- gun-violence-homicide

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 7 talmud

a kiedy sojusznik polin dolaczy do tej wycieczki ? jakos chyba tak nie teges zeby sami "przelewali krew" w tak "slusznej sprawie"......

! Odpowiedz
31 10 ajwaj

Mozna jak nizej sie spierac latami kto jest silniejszy, ale co na to NATO > gen. Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej PENTAGONU ???

""W ostatnich latach NATO straciło przewagę militarną nad Rosją, powiedział Joseph Dunford, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu. Zostało to zgłoszone na stronie internetowej PENTAGONU.
Rozmowa z generałem piechoty morskiej Joe Dunford, przedstawił swoje przemyślenia na temat obrad Komitetu Wojskowego NATO w Lublanie w Słowenii, które zakończyło się 15 września.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 11 login_cwiczebny

Zapewne przywiozą sprzęt i trzeba go uruchomic i przeszkolić załogę. A to trwa, zatem wysyłaja wojska.

Polska powinna wydawać na wojsko a nie na parady lgbt, 500+ czy inne farmazony. Rosja jest wielkości Hiszpanii jesli chodzi o wielkośc gosp. a wydaje 1/3 wszystkich krajów nato razem wziętych. To się da zrobić, ale trzeba w końcu zacząć!

Gdzie altyrelia (rakietowa i zwykła) gdzie drony, takie nasze które zrzucą ze 3-4 bomby lotnicze 500kg, postrzelaja i same się obronia przed innymi dronami, gdzie radary. Już dziś możecie sobie obejrzeć mape lotnisk w polsce górny prawy róg jest pusty. Dlaczego? Bo rosja może po prostu zabronic nam latać w tym terenie. My nie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
41 25 marxs

"Polska powinna wydawać na wojsko"-mam nadzieję że niedługo ty albo ktos z twojej rodziny będzie potrzebował odwiedzić szpital albo SOR w celu wykonania poważnej i kosztownej operacji

! Odpowiedz
38 16 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
51 24 ajwaj

""skoncentrują się przede wszystkim na obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej"" :)
Kal-boje ponizej 50 m przepuszczaja wszystko (bezpilotniki), a takza stare, radzieckie SKUDy, co juz przywalil w lonisko w Riadzie > ranni + zabity
taki kit to Admiral in spe Blaszak i PISa lyka
Póki co przyjaciele Persowie - kalboje 3:0
-bezpilotnik Jankesów > chlup i sie kapie w morzu
-tankowiec z zakazem posmial sie pojechal tam dokad mial
-alak bezpilotników pokazal nawieksza (nie jedyna piete Achillesowa kal-bojów) itd.

PS a propos inna grupa lotniskowca wyplynela, ale....bez lotniskowca bo sie wzial i popsul i zostal

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil