USA wycofują się z UNESCO

Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym tłumaczy tę decyzję uprzedzeniami organizacji wobec Izraela.

(fot. Philippe Wojazer / Reuters)

Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.

"Nie była to łatwa decyzja; odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami" - poinformował amerykański resort dyplomacji podkreślając, że USA będą starały się "angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji - PAP) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii".

"Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona, jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA (...)" - oświadczyła Bokowa. Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny. UNESCO to pierwszą oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 mln dolarów rocznie, czyli 22 proc. jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania każdej instytucji ONZ, przyznającej pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.

Izrael zadowolony z decyzji USA, teraz sam przygotowuje się na wyjście

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, iż zarządził rozpoczęcie prac mających na celu wyjście kraju z UNESCO, tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury. Kilka godzin wcześniej o opuszczeniu organizacji poinformowały USA.

Szef izraelskiego rządu nazwał decyzję USA "odważną i moralną". Netanjahu polecił MSZ, by rozpoczęło przygotowania do wyjścia Izraela z UNESCO.

Izraelskie władze wyraziły w czwartek zadowolenie z wystąpienia Stanów Zjednoczonych z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). To "początek nowej ery w ONZ" i dowód na to, że "jest cena" za antyizraelskie stanowisko.

"W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę" - oświadczył ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon.

ndz/ ap/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 sel

No właśnie mamy dowód że starają się zachować standardy i niezależność i dlatego nie pasują tym co ich nie przestrzegają..

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 18 ajwaj

UNESCO jest to chyba jedna z mniej zpolitykieryzowana Organizacja ONZ d/s WYCHOWANIA, WIEDZY i KULTURY

mozna by powiedziec, ze USmen akurat z TYM w/w napewno niewiele maja wspólnego :)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl