REKLAMA

USA wstrzymują Egiptowi pomoc wojskową, ale sprzedają mu broń

2022-01-29 02:51
publikacja
2022-01-29 02:51
USA wstrzymują Egiptowi pomoc wojskową, ale sprzedają mu broń
USA wstrzymują Egiptowi pomoc wojskową, ale sprzedają mu broń
fot. Photo Spirit / / Shutterstock

Administracja Bidena twierdzi, że wstrzymała pomoc wojskową dla Egiptu w wysokości 130 milionów USD w związku z problemami Kairu z prawami człowieka zaledwie trzy dni po wydaniu zgody na sprzedaż broni do tego kraju o wartości 2,5 miliarda dolarów, informuje AP.

Departament Stanu poinformował w piątek, że Egipt nie spełnił warunków, aby otrzymać 130 milionów dolarów zagranicznego finansowania wojskowego i zostało ono wstrzymane od września. Departament oświadczył, że pieniądze zostaną przesunięte do innych programów. Nie poinformował do jakich.

Ogłaszając anulowanie decyzji w sprawie zamrożonych 130 milionów pomocy wojskowej, departament nie wspomniał o sprzedaży wojskowych samolotów transportowych i systemów radarowych o wartości 2,5 miliarda dolarów, którą zatwierdził we wtorek, pisze AP.

Sekretarz stanu Antony Blinken we wrześniu zatwierdził uwolnienie 300 milionów dolarów zagranicznego finansowania wojskowego dla Egiptu, ale wstrzymał kolejne 130 milionów, pod warunkiem, że rząd do końca stycznia zajmie się „konkretnymi przypadkami związanymi z prawami człowieka”.

„Ostateczny termin spełnienia tych warunków wkrótce minie”, stwierdził Departament, i dodał: „Rząd Egiptu poczynił znaczne postępy w tym zakresie, ale do tej pory nie spełnił ich wszystkich. Dlatego po 30 stycznia sekretarz zamierza przeprogramować 130 milionów dolarów na inne priorytety bezpieczeństwa narodowego”.

Zapytani o widoczną niespójność, urzędnicy departamentu stwierdzili, że pomoc wojskowa i sprzedaż broni nie są ze sobą powiązane. Twierdzą, że Egipt poniesie koszty zakupu 12 samolotów transportowych Super Hercules C-130 o wartości 2,2 miliarda dolarów i systemów radarowych obrony przeciwlotniczej o wartości szacowanej na 355 milionów dolarów.

Demokraci z Kongresu, którzy nalegali, by Blinken nie zatwierdził 130 milionów dolarów, byli zadowoleni z piątkowej decyzji, ale nie zajęli się sprzedażą broni, która przyćmiewa kwotę wstrzymanej pomocy, pisze AP.

„Cieszę się, że administracja Bidena utrzymała linię, przeprogramowując te fundusze” – powiedział senator Chris Murphy z Connecticut- „Wysyła to ważne przesłanie za granicę, że wspieramy nasze zaangażowanie w przestrzeganie praw człowieka działaniem i już minęły czasy, gdy dyktatorzy otrzymywali czeki in blanco z Ameryki”.

We wtorek Departament Stanu ogłosił sprzedaż broni o wartości 2,5 miliarda dolarów, mówiąc, że będzie „wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo jednego z głównych sojuszników spoza NATO, który nadal jest ważnym strategicznym partnerem na Bliskim Wschodzie”.

„Utrzymujemy, że nasze stosunki dwustronne z Egiptem będą silniejsze, a interesy Ameryki będą lepiej służyły stałemu zaangażowaniu USA w realizację naszych interesów bezpieczeństwa narodowego, w tym rozwiązywaniu problemów związanych z prawami człowieka” – powiedział departament.

W ostatnich latach rząd Egiptu na szeroką skalę rozprawiał się z dysydentami, wtrącając do więzienia tysiące ludzi, głównie islamistów, ale także świeckich aktywistów, którzy brali udział w powstaniu Arabskiej Wiosny w 2011 r., które obaliło długoletniego autokratę Hosniego Mubaraka w tym kraju.

Egipt wprowadził stan wyjątkowy w kwietniu 2017 r. po śmiertelnych zamachach bombowych na kościoły i atakach na chrześcijan koptyjskich, w których zginęło ponad 100 osób i wielu zostało rannych. Pozwalał na aresztowania bez nakazu, szybkie ściganie podejrzanych i tworzenie specjalnych sądów.

Stan wyjątkowy był od tego czasu kilkakrotnie przedłużany. Jednak prezydent Abdel Fattah el-Sissi ogłosił w październiku, kiedy wygasło ostatnie przedłużenie, że jego rząd nie będzie go już przedłużał.(PAP)

wr/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj_
A na Ukrainie podobnie, choc nie wszystko,
Ukraina nie chce wojny, a Jankesi fejkami chca do wojny zmusic i sprzedawac buble wojenne z 1970-1980
___________________
""Między Waszyngtonem a Kijowem rośnie napięcie z powodu różnic w ocenie "zagrożenia rosyjską inwazją". CNN cytuje swoje źródła w administracji
A na Ukrainie podobnie, choc nie wszystko,
Ukraina nie chce wojny, a Jankesi fejkami chca do wojny zmusic i sprzedawac buble wojenne z 1970-1980
___________________
""Między Waszyngtonem a Kijowem rośnie napięcie z powodu różnic w ocenie "zagrożenia rosyjską inwazją". CNN cytuje swoje źródła w administracji amerykańskiej

Według gazety, administracja prezydenta Joe Bidena jest niezadowolona, że ukraińskie kierownictwo "bagatelizuje groźbę ewentualnej rosyjskiej inwazji", a także "przyjmuje amerykańskie wsparcie bez większego uznania".

Zauważa się, że kierownictwo Ukrainy uważa, że USA "przesadnie reagują" na obecną sytuację, "siejąc panikę i robiąc bałagan w gospodarce kraju"

"Kijów bardziej doceniłby przyjęcie prewencyjnych środków odstraszających, niż ciągłe słowne ostrzeżenia o nieuchronnej wojnie brzmiące w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, które nie przyniosły żadnego efektu odstraszającego i w rzeczywistości niezamierzenie mają negatywny wpływ na ukraińską gospodarkę" - powiedział CNN jeden z doradców prezydenta Władimira Żeleńskiego.""
ajwaj_
Kiedy Ukraina ma takich "przyjaciól" jak Jankesi czy nieWielka Brytania, PISie itd
to im wrogów nie trzeba
______________
""Ciągłe twierdzenia o "rosyjskiej inwazji" doprowadziły Ukrainę na skraj zapaści finansowej

I rozwiązało jedną z największych tajemnic ostatnich dni: dlaczego Kijów
Kiedy Ukraina ma takich "przyjaciól" jak Jankesi czy nieWielka Brytania, PISie itd
to im wrogów nie trzeba
______________
""Ciągłe twierdzenia o "rosyjskiej inwazji" doprowadziły Ukrainę na skraj zapaści finansowej

I rozwiązało jedną z największych tajemnic ostatnich dni: dlaczego Kijów mówił, że "nie ma niebezpieczeństwa inwazji", podczas gdy Waszyngton upierał się, że "Rosja jest bliska ataku". Tu chodzi o pieniądze.

28 stycznia biuro Wołodymyra Zelenskiego ogłosiło internetowe spotkanie ukraińskiego prezydenta z przedstawicielami zagranicznych mediów. Temat nie został sprecyzowany, ale nie było takiej potrzeby: wiadomo było, że będą mówić o groźbie "inwazji".

Zelensky nie zawiódł. Padło wiele doniosłych stwierdzeń. Ale najważniejsze jest to, że okazało się, iż panika, w której Ukraina pogrąża się już trzeci miesiąc, nie jest potrzebna. Co więcej, Ukraina może przez to stracić swoją gospodarkę.

"Po uruchomieniu kolejnej przestrzeni informacyjnej z Ukrainy wycofano 12,5 mld [dolarów]. Nasze państwo samo nie poradzi sobie z takimi wyzwaniami. Z rezerw państwowych stabilizujemy naszą walutę narodową, więc jest to bardzo kosztowne dla Ukrainy, to trochę niezrównoważona polityka informacyjna" - powiedział Zelensky. Przez "niezrównoważoną politykę informacyjną" rozumiał ciągłe wypowiedzi o "inwazji Rosji""

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki