USA wstrzymały wpłaty dla agendy ONZ pomagającej Palestyńczykom

Stany Zjednoczone wstrzymały wpłaty dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) - poinformował w piątek Departament Stanu USA, uzasadniając, że programy agendy są "nieodwracalnie wadliwe".

(fot. BRENDAN MCDERMID / Reuters)

"Odrzucamy tę krytykę w sposób najostrzejszy z możliwych" - oświadczył w piątek wieczorem czasu lokalnego rzecznik UNRWA Chris Gunness. Podkreślił, że decyzja amerykańskiego rządu jest "zaskakująca" i "rozczarowująca".

Decyzję USA ostro skrytykowały władze Autonomii Palestyńskiej. "To otwarty atak na Palestyńczyków" - powiedział rzecznik prezydenta Autonomii Mahmuda Abbasa.

"Całkowicie odrzucamy amerykańską decyzję i potępiamy ją" - stwierdził sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat.

Co roku USA wpłacały ponad 300 mln dolarów dla UNRWA, co stanowiło 30 proc. budżetu tej agendy. Według administracji waszyngtońskiej, to "nieproporcjonalnie dużo".

W styczniu br. prezydent Donald Trump zapowiedział, że ograniczy środki dla UNRWA. "Płacimy im rok w rok setki milionów dolarów, a w zamian - żadnej wdzięczności, żadnego szacunku" - napisał na Twitterze, oskarżając stronę palestyńską o sabotowanie negocjacji w sprawie trwałego traktatu pokojowego z Izraelem.

Wkrótce potem premier Izraela Benjamin Netanjahu wezwał do całkowitego zlikwidowania tej agendy ONZ.

UNRWA jest "organizacją, która utrwala problem palestyński (...). Uświęca też narrację o tzw. +prawie do powrotu+ (prawie uchodźców do powrotu na terytoria palestyńskie - PAP). Dlatego UNRWA powinna zniknąć z tego świata" - powiedział Netanjahu.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil