USA wprowadziły kolejne sankcje przeciwko irańskiemu reżimowi

USA nałożyły we wtorek kolejne sankcje na sieć firm i osób w Iranie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które zawierały warte miliardy dolarów transakcje z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej oraz tamtejszym Ministerstwem Obrony i Logistyki Sił Zbrojnych.

(fot. Kusmartsev Pavel / YAY Foto)

Amerykańskie ministerstwo skarbu oświadczyło, że sankcje nałożone zostały na 25 osób i podmiotów, w tym "firmy-przykrywki" z Iranu, Turcji i ZEA. Na liście tej znalazły się m.in. banki i instytucje finansowe, w tym Ansar Bank, Atlas Exchange czy irańska firma Atlas.

"Dążymy do wykrycia rozległej sieci firm-przykrywek i osób fizycznych z Iranu, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wspierają irański reżim miliardami dolarów. Zamierzamy przeciwstawić się temu" - powiedział minister skarbu USA Steven Mnuchin.

Decyzja o nowych sankcjach zapadła dzień po tym, gdy Donald Trump podpisał dekret uznający suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan. W reakcji we wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani oskarżył Biały Dom o "kolonializm".

"W czasach kolonialnych niektóre mocarstwa przypisywały części jednego kraju do drugiego. W naszym stuleciu jest to jednak sytuacja bezprecedensowa. Nikt nie może sobie wyobrazić, że ktoś w USA przychodzi i daje terytorium tego narodu innemu okupującemu państwu, wbrew prawu międzynarodowemu i konwencjom" - napisał Rowhani na Twitterze.

Stany Zjednoczone wznowiły sankcje przeciwko Iranowi, gdy prezydent Donald Trump postanowił w maju ub.r. wycofać się z zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego z Iranem, wynegocjowanego z udziałem pozostałych mocarstw (Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec). Trump argumentował, że sankcje nie zapobiegały wzrostowi wpływów Teheranu w regionie i nie hamowały jego programu rakietowego. (PAP)

zm/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 sztos1

w koło same reżimy .Tylko dyyymokracja w USA kwitnie .

! Odpowiedz
1 15 prs

Łapy precz od Iranu!!!

! Odpowiedz
1 15 areoplan89

popieram głos Iranu w tej sprawie.usa nie może robić z nas również swojej koloni, przygotowując Polskę do zasiedlenia i przejęcia całkowitej władzy przez izrael.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil