USA utrzymają cła na chińskie towary, mimo wstępnej umowy handlowej

Stany Zjednoczone utrzymają cła na chiński eksport do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami - poinformował we wtorek minister skarbu USA Steven Mnuchin. W środę Waszyngton i Pekin mają podpisać wstępną umowę handlową.

(fot. Oleg Elkov / Shutterstock)

Media w USA informowały wcześniej, że wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł i zmniejszenie niektórych innych taryf. We wtorek doniesieniom tym zaprzeczył Mnuchin. "Nie ma porozumienia w sprawie przyszłego obniżenia ceł. Wszelkie plotki na ten temat są całkowicie nieprawdziwe" - powiedział minister skarbu.

Według agencji Bloomberg amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 r., mimo iż Pekin żąda od Waszyngtonu zniesienia całości lub części dodatkowych taryf przywozowych z Chin.

Pod koniec grudnia zeszłego roku Mnuchin informował, że po podpisaniu wstępnej umowy z Chinami USA zachowają na razie 25-procentowe taryfy na import z Chin wart 250 mld dol. rocznie oraz obniżą do 7,5 proc. cła nałożone na inne chińskie dobra eksportowe warte 120 mld dol. rocznie.

Pierwszy etap porozumienia zakłada wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej, poszerzenie dostępu do rynku i polepszenie ochrony praw działających w Chinach zagranicznych firm, a także stopniowe wycofywanie ceł, jakie USA nałożyły na chińskie produkty.

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie, co miało bardzo niekorzystny wpływ na globalną gospodarkę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październiku skorygował w dół prognozy światowego wzrostu gospodarczego w tym roku do 3 proc. - o 0,2 mniej niż szacował w lipcu. (PAP)

zm/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 sel

Tylko dureń podpisuje jednostronne zobowiązania..

! Odpowiedz
1 2 grzegorzkubik

Ale się bawią a Chinami, Już jest umowa. Już już i nie ma. Warto inwestować w złoto. Ten cenny metal będzie miał wysoką wartość na tle tych konfliktów i spowalniającej gospodarki.

! Odpowiedz
8 4 wektorwg

Ajwaj ruska onuco wstales już?

! Odpowiedz
4 6 ajwaj

bander onuco kup se skarpety
obciach i smierdzisz

! Odpowiedz
5 9 ajwaj

Chiny - USA na razie 1:0 Chiny

Chinscy przyjaciele, rozszerzaja nawet eksport broni. Oferuja tez bron Irakowi i Arabii np.
Kal-boje znowu groza rabunkiem Iraku 35 mld. $. Groza Irakowi sankcje nr. 69 za S-400, bo nie chca bubli Patriotów. S-400 zamyka niebo i Jankesii nie moga wiecej masakrowac

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil