REKLAMA

USA utrudnią produkcję i kupno chipów dla chińskiego wojska

2022-10-07 18:09
publikacja
2022-10-07 18:09

Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów, objętych kontrolą eksportu. Celem jest ograniczenie produkcji i kupna zaawansowanych chipów komputerowych dla chińskiego wojska.

USA utrudnią produkcję i kupno chipów dla chińskiego wojska
USA utrudnią produkcję i kupno chipów dla chińskiego wojska
fot. Steven McDowell / / Shutterstock

Jak napisał w komunikacie urząd, będący częścią resortu handlu, zmiany mają "ograniczyć możliwości ChRL, by pozyskać zaawansowane chipy komputerowe, rozwijać i utrzymywać superkomputery i wytwarzać zaawansowane półprzewodniki". Mają one być używane przez Chiny do produkcji zaawansowanego uzbrojenia, w tym broni masowego rażenia, a także "zwiększać szybkość i dokładność podejmowania decyzji wojskowych, logistyki i autonomicznych systemów wojskowych". Stosowane są również w systemach masowej inwigilacji mieszkańców ChRL.

W ramach ogłoszonych działań, na listę podmiotów "niezweryfikowanych" trafiło 31 spółek, w tym producent zaawansowanych półprzewodników YMTC Yangtze Memory Technologies. Oznacza to dodatkowe ograniczenia i trudności dla firm z USA, chcących sprzedawać im swoje produkty i usługi.

"ChRL poświęciło duże środki na rozwój zdolności superkomputerowych i stara się stać światowym liderem w obszarze sztucznej inteligencji do 2030 r. Używa tych zdolności, by monitorować, śledzić i inwigilować własnych obywateli i napędzać wojskową modernizację" - powiedziała asystent sekretarza handlu Thea Rozman Kendler. Nasze działania ochronią interesy bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA, jednocześnie wysyłając sygnał, że technologiczne przywództwo USA jest oparte tak na innowacji, jak i na wartościach" - dodała.

Piątkowe restrykcje są kolejnym działaniem administracji USA, zmierzającej do ograniczenia przepływu technologii między USA i Chinami. Wcześniej Biały Dom m.in. wprowadził dodatkowe procedury mające ściślej kontrolować chińskie inwestycje w USA.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andrettoni
Rosyjskie rakiety są sterowane tymi samymi chipami, które są w AGD i które produkuje się w Chinach. Brytyjski lotniskowiec pływa pod kontrolą komputerów z Windowsem XP. Wojsko nie potrzebuje najnowszych procesorów, tylko solidnych i sprawdzonych. Nawet gdyby było inaczej, to Chiny przestrzegają praw patentowych i nie sprzedają na Rosyjskie rakiety są sterowane tymi samymi chipami, które są w AGD i które produkuje się w Chinach. Brytyjski lotniskowiec pływa pod kontrolą komputerów z Windowsem XP. Wojsko nie potrzebuje najnowszych procesorów, tylko solidnych i sprawdzonych. Nawet gdyby było inaczej, to Chiny przestrzegają praw patentowych i nie sprzedają na rynku procesorów z nielegalnych naświetlarek. Jednak armia o patenty nie dba i nigdy w żadnej armii nie dbała, a to co tajne praw patentowych nie łamie. Tyle o realiach.
bha
Jak się nie umie od lat jakoś współpracować tylko stawia się na piedestał swoje jedynie niby słuszne polityczne, ideologiczne, rynkowe, mocarstwowe etc. widzimisię to trzeba niestety kłody sobie rzucać. Cóż... nic dobrego dla świata to obustronne krótkowidztwo nie przyniesie.
polonu
Chińczycy jakby patrzyli na amerykanów to dawno by zbankrutowali . oni wiedzą co robią .
pikawka
to samo powinni zrobic z kobaltem, litem i wieloma innymi rzeczami. jak sie bawic to na calego i na rownych zasadach :)
talmudd
....coz tak działa kapitalizm ..ROFL......tak działa "najwieksza gospodarka".....LMFAO......a realia są bezlitosne albo pada rynek obligacji albo pada zielona makulatura......LOL
zene
Jankesi moga sobie... utrudniac,
Bez Metali Ziem Rzadkich Chin, czy gazów szlachetnych itd Rosji,
juz Taiwan kuleje, Jankesi itd lepiej nie bedzie
mirek6504
Chiny też utrudniają bo na zamrażarkę lub zamrażarki i cały sprzęt AGD czeka się w USA miesiącami a podkreślam że wszystko lub prawie wszystko jest tam produkowane więc oni nawzajem sobie utrudniają

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki