USA usunęły Chiny z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty

Rząd USA postanowił usunąć Chiny z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty - poinformował w poniedziałek resort skarbu. Decyzję ogłoszono na dwa dni przed zapowiedzianym podpisaniem wstępnej umowy handlowej USA-Chiny.

(fot. Jason Lee / Reuters)

Decyzję ogłoszono w kolejnym półrocznym raporcie resortu skarbu omawiającym sytuację na światowych rynkach walutowych.

Oznacza ona radykalną zmianę polityki USA po oskarżeniu Chin przez prezydenta Donalda Trumpa 5 sierpnia ub. r. o sztuczne zaniżanie kursu chińskiej waluty w stosunku do dolara w celu zwiększenia konkurencyjności swojego eksportu.

W raporcie szef resortu skarbu Steven Mnuchin podkreślił, że Chiny "zobowiązały się powstrzymać od konkurencyjnej dewaluacji umacniając przejrzystość i rozliczalność".

Dodał, że Chiny zgodziły się też publikować dane na temat kursu swojej waluty i bilansu handlowego. Zobowiązania takie miały znaleźć się w tekście wstępnej umowy handlowej z Pekinem, którą w środę ma podpisać prezydent Trump i wysokiej rangi przedstawiciel Pekinu.

Chiny pozostają jednak na liście 10 krajów, których polityka monetarna jest pilnie obserwowana razem z takimi krajami jak Niemcy, Szwajcaria, Korea Płd., Irlandia, Włochy i Japonia.

Wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł, zmniejszenie niektórych innych taryf oraz zwiększenie importu amerykańskich produktów rolnych, energii i towarów przemysłowych oraz usług do Chin, o co najmniej 200 mld dolarów w ciągu następnych dwóch lat, przy jednoczesnym rozwiązaniu niektórych sporów dotyczących własności intelektualnej.

Do Waszyngtonu przybyła już delegacja chińska wysokiego szczebla. Podpisanie umowy ma zakończyć 18-miesięczny okres amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, podczas której obie strony nakładały na towary drugiej karne cła. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil