USA: trzech obywateli USA zwolnionych z więzienia w Korei Płn.

2018-05-10 02:43
publikacja
2018-05-10 02:43

Prezydent Trump poinformował na Twitterze o zwolnieniu z północnokoreańskiego więzienia trzech obywateli USA. Fakt ten jest postrzegany jako gest dobrej woli przed historycznym szczytem USA - Korea Płn. - podało BBC w czwartek.

/ fot. Reuters files. REUTERS/Yuri Gripas (L) & KCNA handout via Reuters & Kevin Lamarque (R) / FORUM

Kim Hak-Song, Tony Kim i Kim Dong-chul zostali uwięzieni za działalność antypaństwową i umieszczeni w obozach pracy. Wszyscy trzej do samolotu wsiedli "bez pomocy".

W maju 2017 r. Kim Hook-Song został zatrzymany w związku z podejrzeniami o "wrogie działania". Wcześniej sam opisywał siebie jako chrześcijańskiego misjonarza, który zamierzał założyć eksperymentalną farmę. Pracował w Uniwersytecie Nauki i Technologii (PUST).

Tony Kim, znany również jako Kim Sang-duk, również pracował w Uniwersytecie Nauki i Technologii. Oskarżony o szpiegostwo, został zatrzymany w kwietniu 2017 r. Według południowokoreańskich mediów był zaangażowany w pracę humanitarną w Korei Północnej.

Kim Dong-chul, 60-letni pastor został zatrzymany w 2015 r., oskarżony o szpiegostwo, a następnie skazany na 10 lat ciężkich robót.

Jeden z zatrzymanych został uwięziony w 2015 r. Pozostali dwaj spędzili w więzieniu przez nieco ponad rok.

Prezydent Trump w tweecie poinformował, że osobiście powita zatrzymanych po przybyciu do Bazy Sił Powietrznych Andrews.

Prezydent Trump napisał na Twitterze, że miło mu poinformować, że Sekretarz Stanu Mike Pompeo wraca z Korei Północnej wraz "z trzema wspaniałymi dżentelmenami, na spotkanie z którymi wszyscy tak bardzo czekają. Wydają się być w dobrym zdrowiu. Ponadto dobre spotkanie z Kim Dzong Unem".

Dziennikarze, którzy towarzyszyli Pompeo, poinformowali, że spotkanie Mike Pompeo z Kim Dzong Unem trwało ok. 90 minut.

Prezydent Trump poinformował, że w ciągu trzech dni zostanie podane miejsce, gdzie odbędzie się historyczny szczyt.

Trzej uwolnieni Amerykanie wydali oświadczenie, w którym dziękują rządowi USA, prezydentowi Trumpowi i sekretarzowi stanu Mike'owi Pompeo za "sprowadzenie nas do domu". (PAP)

mbud/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki