USA sprzeciwiają się drugiej nitce Tureckiego Potoku

USA sprzeciwiają się drugiej nitce Tureckiego Potoku, przeznaczonej do eksportu rosyjskiego gazu przez Bułgarię do Europy Południowo-Wschodniej - oświadczył w piątek w wywiadzie dla bułgarskiego radia zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych David Hale.

(fot. UMIT BEKTAS / Reuters)

Zdaniem Stanów Zjednoczonych ta nitka jest geostrategicznym projektem Rosji mającym polityczne przeznaczenie - powiedział Hale.

„Zdajemy sobie sprawę, że energetyczne bezpieczeństwo jest bardzo ważne dla Europy i rozumiemy, że gdy nasi sojusznicy mają pewny dostęp do źródeł energii są silniejszymi i wiarygodniejszymi sojusznikami. (…) Problemem jest to, że Moskwa ma inne poglądy. Moskwa wykorzystuje źródła energetyczne jako instrument polityczny, za pomocą którego oddziałuje, by podzielić Europę. North Stream 2 i druga nitka Tureckiego Potoku są problemem, ponieważ nie gwarantują energetycznej dywersyfikacji w Europie. One destabilizują Ukrainę, ponieważ Rosja wykorzystuje możliwość ominięcia tego kraju” – mówił.

„Uważamy, że oba te gazociągi dają Rosji dodatkowy środek nacisku na Europę i sprzyjają niestabilności” – dodał Hale.

Według przedstawiciela Departamentu Stanu, USA będą dalej popierać budowę bezpiecznej sieci 5G oraz działać na rzecz umocnienia praworządności w Bułgarii. Hale podkreślił, że Sofia powinna umacniać wysiłki na rzecz walki z korupcją.

David Hale miał być obecny na pierwszej sesji strategicznego dialogu Bułgaria-USA w środę w Sofii, lecz nie przybył z powodu kryzysu amerykańsko-irańskiego. Według oficjalnego komunikatu temat energetyczny był omawiany na sesji i podkreślono konieczność dywersyfikacji dostaw źródeł energii dla bułgarskiej gospodarki. Stwierdzono, że Sofia otrzyma wsparcie na rozwój i zróżnicowanie swojej infrastruktury gazowej, rozwój alternatywnych źródeł energii oraz na zagwarantowanie dywersyfikacji paliwa jądrowego dla bułgarskich reaktorów atomowych.

Kilka godzin po tym posiedzeniu bułgarski premier Bojko Borisow uczestniczył w Stambule w inauguracji gazociągu Turecki Potok, którego druga nitka o mocy przesyłowej 15,5 mld metrów sześciennych od połowy roku ma przebiegać przez Bułgarię do Serbii, Węgier i Austrii. Bułgaria broni stanowisko, że przebiegająca przez jej terytorium nitka jest częścią jej własnej infrastruktury gazowej.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ baj/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
18 6 anna_domagalczyk

Brawo Bułgaria, tak się robi interesy. Ale swoją drogą jaki przykład dla innych krajów: do Bułgarii przyjechał przedstawiciel USA z obietnicami kredytów i wsparcia, a wierna i płacąca Polska nie dostała nic.

! Odpowiedz
40 18 talmud

dziwne ze tylko usa "sprzeciwiają sie" ....co na to "dyplomacja" w po-lin.....LOL
......biedne to usa kazdemu chca dobrze zrobic ....LMAO

! Odpowiedz
77 25 ajwaj

Na LNG kalbojski w UE nie ma szans, nawet LNG jest rosyjski tanszy i "zdrowy", bez trutki chem.
kombinuja Jankesi jak kon pod góre, zeby Europie popsuc business.

Lipa, niech sie posieszaja

! Odpowiedz
66 18 ajwaj

Ale i LNG nie pomoze, czy buble wojenne.
"Ból glowy" na papierze z symbolika masonerii rosnie
_____________
""Od września do grudnia Fed wstrzyknął do gospodarki 366 miliardów dolarów, ale to nie pomogło: tylko w ostatnim tygodniu trzeba było dodać jeszcze 99 miliardów dolarów.
Pieniądze się skończyły.

Faktem jest, że na tle rekordowego długu publicznego (na dzień 7 stycznia 2020 r. - 23,17 bln dolarów) i nieprzewidywalnej polityki handlowej administracji Trumpa, wielu inwestorów pozbywa się amerykańskich obligacji rządowych. Chiny, które do niedawna miały największy portfel papierów dłużnych USA, sprzedały je w ubiegłym roku za ponad dwieście dwustu miliardów dolarów, Bank Rosji od końca 2018 r. - prawie sto miliardów. Aktywnie redukowane są portfele traderów i innych banków centralnych, a także prywatnych europejskich i azjatyckich funduszy inwestycyjnych. Skarb USA stanął w obliczu spadku popytu na papiery wartościowe, które służą jako jedyny sposób pokrycia deficytu budżetowego. Ponieważ Fed nie ma prawa do bezpośredniej emisji, w celu ratowania sytuacji ponownie uruchomiono program "luzowania ilościowego", którego próbowano dokonać w czasie kryzysu 2008 r.: obligacje rządowe są kupowane przez największe banki krajowe, a następnie Fed odkupuje je za świeżo wydrukowane dolary, zapewniając jednocześnie partnerom przyzwoity zysk.""
itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 19 grab

Przecież Turecki Potok nie płynie do USA więc nie rozumiem sprzeciwów USA!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil