USA przyspieszą rozmieszczanie funkcjonariuszy na granicy z Meksykiem

2019-04-01 19:22
publikacja
2019-04-01 19:22
fot. Mike Blake / Reuters

Amerykańska administracja przyspieszy rozmieszczanie setek funkcjonariuszy na południowej granicy USA i zintensyfikuje politykę odsyłania do Meksyku imigrantów chcących uzyskać azyl - ogłosiła w poniedziałek minister bezpieczeństwa narodowego Kirstjen Nielsen.

Podlegający ministerstwu bezpieczeństwa narodowego Urząd Celny i Ochrony Granicy (CBP) ogłosił już w zeszłym tygodniu rozmieszczenie dodatkowych 750 funkcjonariuszy, aby zapobiegać wzmożonemu napływowi imigrantów chcących przedostać się do USA. CBP ma kompetencje, aby zwiększyć tę liczbę powyżej 750, a jeśli planuje tam wysłać ponad 2000 osób, musi o tym poinformować Nielsen.

W wydanym oświadczeniu Nielsen poinformowała, że nakazała szefowi CBP Kevinowi McAleenanowi podjęcie nadzwyczajnych procedur i natychmiastowe przyspieszenie rozmieszczania funkcjonariuszy na granicę. Dodała też, że CBP niezwłocznie rozszerzy politykę odsyłania do Meksyku imigrantów z Ameryki Środkowej o "kilkuset migrantów dziennie w stosunku do obecnych poziomów".

Jak ocenia Reuters, byłby to radyklany wzrost, bo według informacji uzyskanych w zeszłym tygodniu przez tę agencję od przedstawiciela władz Meksyku, od stycznia, kiedy władze USA przyjęły stosowne rozporządzenie, do 26 marca odesłały one ok. 370 nielegalnych imigrantów.

W piątek prezydent USA Donald Trump zagroził, że zamknie granicę z Meksykiem, jeśli władze tego kraju nie zatrzymają fali imigrantów, głównie wywodzących się z trzech krajów Ameryki Środkowej - Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru. W sobotę z koeli Departament Stanu zapowiedział ograniczenie dla nich pomocy gospodarczej.(PAP)

bjn/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Imigracja do USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki