REKLAMA
ZAGŁOSUJ

USA przeznaczą ponad 596 mln dol. na pomoc humanitarną dla Syrii

2021-03-30 16:50
publikacja
2021-03-30 16:50
USA przeznaczą ponad 596 mln dol. na pomoc humanitarną dla Syrii
USA przeznaczą ponad 596 mln dol. na pomoc humanitarną dla Syrii
fot. ARI JALAL / / Reuters

Sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział we wtorek, że USA przeznaczą ponad 596 mln dol. na pomoc humanitarną dla Syrii. ONZ apeluje do rządów o zebranie 10 mld dol. na wsparcie Syryjczyków, gdy pandemia pogarsza stan gospodarki kraju zrujnowanego już przez wojnę.

Fundusz pomocowe mają dotrzeć do około 13,4 mln osób w samej Syrii oraz blisko 5,6 mln syryjskich uchodźców przebywających w Turcji, Libanie, Jordanii i Egipcie - głosi oświadczenie sekretarza stanu.

Blinken zaapelował dzień wcześniej do syryjskich władz o otwarcie granic dla pomocy humanitarnej.

Również we wtorek, podczas konferencji poświęconej pomocy dla Syrii, ONZ poprosił państwa członkowskie o zebranie 4,2 mld dol. na pomoc dla osób potrzebujących w samej Syrii i 5,8 mld dol. dla syryjskich uchodźców na Bliskim Wschodzie i krajów, które udzieliły im schronienia.

Według ustaleń ONZ około 24 mln osób potrzebuje w Syrii podstawowej pomocy; o cztery miliony więcej niż w roku ubiegłym. To najwyższa liczba osób żyjących w tym kraju na skraju nędzy od początku wojny, która wybuchła w 2011 roku.

"Gospodarka Syrii została zrujnowana, a teraz wpływ pandemii Covid-19 pogorszył jeszcze sytuację. Blisko połowa rodzin straciła źródła dochodów. Dziewięciu na dziesięciu Syryjczyków żyje w nędzy" - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w nagranym na wideo przesłaniu do państw-darczyńców.

Pierwszym krajem, który we wtorek zadeklarował pomoc finansową dla Syrii była Szwecja - podaje Reuters.

Na początku marca Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. Syrii przy Radzie Praw Człowieka ONZ przestawiła raport na temat sytuacji w Syrii, w którym wylicza zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez wszystkie strony trwającego od 2011 roku konfliktu.

Dziesiątki tysięcy osób wciąż uznaje się za zaginionych po arbitralnych zatrzymaniach. Tysiące cywilów było torturowanych lub zostało zabitych w aresztach.

Syria została zniszczona przez konflikt, który wybuchł, gdy rząd prezydenta Baszara el-Asada stłumił pokojowe antyrządowe protesty w marcu 2011 roku. Wojna domowa przerodziła się w rozległy konflikt z udziałem regionalnych i światowych mocarstw. W wyniku walk zginęło co najmniej 380 tys. osób, a połowa ludności musiała opuścić swoje domy, w tym prawie 6 mln ludzi uciekło za granicę. (PAP)

fit/ kib/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt w Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki