USA przeznaczą dodatkowe 2 mln dol. dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił w poniedziałek, że jego resort ma zamiar przekazać dodatkowe 2 miliony USD wsparcia finansowego dla Fundacji Auschwitz-Birkenau.

(fot. Omar Marques / ZUMA Press)
"Dzisiaj ogłosiłem, że departamentu stanu ma zamiar przeznaczyć dodatkowe 2 mln USD dla Fundacji Auschwitz-Birkenau, we współpracy z Kongresem" - napisał na Twitterze szef amerykańskiej dyplomacji. Pompeo zaznaczył, że to dodatek do 15 mln USD, które Stany Zjednoczone "przekazały wcześniej, by świat nigdy nie zapomniał o niewymownych zbrodniach Holokaustu".

W proklamacji złożonej w poniedziałek na ręce prezydenta Polski Andrzeja Dudy przywódca USA Donald Trump napisał, że ustanawia 27 stycznia 2020 roku Narodowym Dniem Pamięci o 75. Rocznicy Wyzwolenia Auschwitz.

Trump wezwał wszystkich Amerykanów do obchodzenia tego dnia specjalnymi programami, ceremoniami, modlitwami i wspomnieniami poświęconymi zarówno ofiarom Holokaustu i prześladowań nazistów, jak i "tym mężczyznom i kobietom, którzy pomogli uwolnić ofiary tego okrucieństwa".

Fundacja Auschwitz-Birkenau zarządza bieżącą konserwacją terenu byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, w tym infrastruktury obozowej i wszystkich przedmiotów osobistych ofiar.

Stany Zjednoczone - zgodnie z danymi podanymi na stronie fundacji - są jej drugim największy państwowym darczyńcą (po Niemczech). Dotychczas przekazały na jej funkcjonowanie 15 mln USD.

mobr/ kgod/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 fakpejsy

Trzeba ubic wszystkie zyty!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil