REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Decyzja zapadła

2023-01-25 16:33, akt.2023-01-25 20:15
publikacja
2023-01-25 16:33
aktualizacja
2023-01-25 20:15

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi, których liczba odpowiada jednemu ukraińskiemu batalionowi, zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Decyzja zapadła
USA przekażą Ukrainie czołgi Abrams. Decyzja zapadła
fot. PhotoStock10 / / Shutterstock

Wcześniej decyzję o dostarczeniu Ukrainie niemieckich leopardów ogłosił kanclerz Olaf Scholz.

Biden powiedział w wystąpieniu w Białym Domu, że dostawy czołgów są konieczne ze względu na spodziewane wiosenne kontrofensywy, po to, by wyzwolić ukraińskie terytorium i na potrzebę wzmocnienia ukraińskich sił przed atakami Rosji. Dodał, że podjął tę decyzję za radą szefa Pentagonu Lloyda Austina.

"Wraz z nadchodzącą wiosną, ukraińskie siły działają, by obronić terytorium, które posiadają i przygotowują się do dodatkowych kontrofensyw. Aby wyzwolić swoje ziemie, będą musiały przeciwstawić się zmieniającym się taktykom i strategii Rosji na polu bitwy w bardzo krótkim terminie" - mówił Biden. "Muszą udowodnić swoje zdolności do manewrów na otwartym terenie. I potrzebują trwałych zdolności, by odstraszyć rosyjską agresję w długiej perspektywie" - dodał.

Zaznaczył, że choć dostarczenie amerykańskich czołgów zajmie trochę czasu, szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się "tak szybko, jak to możliwe".

Prezydent dodał, że zanim czołgi Abrams trafią na Ukrainę, do tego kraju dotrą dostawy czołgów od europejskich sojuszników, które będą "bardziej dostępne i możliwe do łatwiejszego zintegrowania na polu bitwy w nadchodzących tygodniach i miesiącach". Podziękował przy tym kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za jego "przywództwo" i decyzję o wysłaniu na Ukrainę Leopardów.

Pytany, czy Scholz zmusił go do zmiany zdania w sprawie wysłania Abramsów wbrew trudnościom logistycznym wskazywanym przez Pentagon, Biden odparł: "Niemcy do niczego mnie nie zmuszały. Chcieliśmy pokazać, że będziemy wszyscy razem, tak jak mieliśmy zamiar to zrobić od początku".

Amerykański prezydent podkreślił, że łącznie z zapowiedzianymi dostawami pojazdów opancerzonych z innych krajów, w tym Polski, Zachód wyśle ponad 3 tys. pojazdów, 8 tys. systemów artyleryjskich, 2 mln pocisków artyleryjskich oraz 50 systemów artylerii rakietowej.

"O to właśnie tu chodzi: pomóc Ukrainie bronić się i chronić własną ziemię. To nie jest ofensywne zagrożenie dla Rosji. Nie ma zagrożenia dla Rosji. Jeśli rosyjskie wojska wróciłyby do Rosji, pozostały tam, gdzie jest ich miejsce, ta wojna skończyłaby się dzisiaj" - podkreślił Biden. Dodał, że Putin przeliczył się, mając nadzieję na rozłam w jedności Zachodu.

Prezydent i premier Ukrainy dziękują prezydentowi Bidenowi za przekazanie czołgów Abrams

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal podziękowali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej czołgów Abrams. Wyrazili przekonanie, że zbliża to Ukrainę do zwycięstwa w wojnie z Rosją.

„Dziękuję @POTUS (prezydentowi USA) za kolejną mocną decyzję – przekazanie Ukrainie czołgów Abrams. Jestem wdzięczny narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromne wsparcie przywódcze ” – napisał Zełenski na Twitterze.

Prezydent Ukrainy ocenił, że jest to ważny krok do zwycięstwa nad rosyjskim agresorem. „Obecnie wolny świat jak nigdy jest zjednoczony na rzecz realizacji wspólnego celu: wyzwolenia od napastników. Idziemy do przodu!” – podkreślił Zełenski.

Premier Szmyhal również oświadczył, że decyzja o przekazaniu Abramsów jest „przejawem ogromnego wsparcia dla Ukrainy”.

„Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie czołg M1 Abrams. Ogromny wynik rozmów sojuszników i przejaw niewidzianego wsparcia Ukrainy. Dziękujemy prezydentowi USA, szefowi Pentagonu i wszystkim partnerom za wspólne stanowisko. Razem do zwycięstwa!” – oświadczył na Twitterze.

Jak powiedziała podczas wcześniejszej telekonferencji prasowej wysoka rangą przedstawicielka administracji USA, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy, a ich dostawy zajmą "miesiące, a nie tygodnie". Biały Dom wyjaśnił, że jest to podyktowane koniecznością zapewnienia, że Ukraińcy będą w stanie odpowiednio utrzymać i skutecznie używać maszyn, które są "najpotężniejsze na świecie, ale też najbardziej skomplikowane".

"To są najlepsze czołgi na świecie. Ale są też skrajnie skomplikowane w użyciu i utrzymaniu. Więc dajemy również Ukrainie części i sprzęt potrzebny do skutecznego utrzymania tych czołgów na polu bitwy" - powiedział Biden.

Obok czołgów USA dostarczą też 8 pojazdów zabezpieczenia technicznego M88. Urzędniczka wyjaśniła, że liczba 31 czołgów równa jest jednemu ukraińskiemu batalionowi pancernemu.

"Dzisiejsze ogłoszenie było efektem dobrych dyplomatycznych rozmów w ramach naszych regularnych i bliskich konsultacji z sojusznikami i partnerami" - dodała.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (90)

dodaj komentarz
od_redakcji
Wszyscy postrzegamy Rosję jako jedyną na świecie nadzieję na powstrzymanie hegemonii NATO… bolesnym jest nie czuć tego w ten sposób… a każdy prawdziwy Amerykanin żarliwie nienawidzi tego rządu…
od_redakcji
Rosja przysięga, że ​​amerykańskie czołgi „spłoną” Dlaczego moje serce kibicuje Rosji w tym przypadku?
od_redakcji
Obserwacja świata od dekad, zmusza mnie do zadawania pytań mądrym ludziom: Czy na tej ziemi istnieje inteligentne życie ?
od_redakcji
Nawet gdyby Rosja wycofała się z Ukrainy, to zdaje sobie sprawę z tego, że NATO i tak będzie "dłubać" pod jej progiem.
od_redakcji
Kto jeszcze pamięta, kiedy prezydent Trump był u władzy i na świecie panował pokój?
od_redakcji
Karol Marks: historia powtarza się zazwyczaj dwa razy – raz, jako tragedia i raz jako farsa.
od_redakcji
Każdy, kto myśli i się cieszy że musimy stoczyć bezsensowną i potencjalnie nuklearną wojnę „Wielkiego Resetu” przeciwko Rosji, jest moim wrogiem i durniem.
najmadrzejszy
Pompeo wlasnie napisał ze w 2019 o mały włos nie doszło do wojny nuklearnej Pakistanu z Indiami........wiec nie lekceważmy takiej ogolnej mozliwosci.
dididif
szaszłyki?
kalesony w jakim kolorze?

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki