USA: potwierdzono 20 przypadków zachorowania na świńską grypę

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób potwierdziło, że ośmiu studentów, którzy wrócili z Meksyku z objawami świńskiej grypy, rzeczywiście zachorowało na tę chorobę. Łącznie w Stanach Zjednoczonych potwierdzono 20 przypadków zachorowania.

Ogniskiem wirusa świńskiej grypy jest Meksyk, gdzie z powodu zarażenia nim zmarło co najmniej 20 osób. Trwają badania przyczyny zgonu kolejnych 61 osób, zatem liczba ofiar może wzrosnąć do 81. Władze Meksyku ujawniły, że na świńską grypę choruje obecnie ponad 1300 osób. 

W Nowej Zelandii na świńską grypę zachorowało dziesięciu licealistów, z 25-osobowej grupy, która była w Meksyku na wycieczce, a w Izraelu hospitalizowano mężczyznę z objawami zarażenia. W Hiszpanii odizolowano trzy osoby, a na madryckim lotnisku Barajas wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa. 

W Polsce nie odnotowano dotychczas zarażenia wirusem. Rzecznik Sanepidu Wiesław Rozbicki uspokaja, że służby sanitarne i epidemiologiczne śledzą wydarzenia na świecie i przyglądają się sytuacji w naszym kraju.  

Sanepid współpracuje ze strażą graniczną i lotniskami i sprawdza stan osób przyjeżdżających z państw zagrożonych epidemią. Na razie nie odkryto jednak nic niepokojącego. Wiesław Rozbicki podkreśla jednak, że wirus świńskiej grypy najprawdopodobniej pojawi się w naszym kraju. Sanepid będzie się starał, by stało się to jak najpóźniej i na jak najmniejszą skalę, tak, by nie dopuścić do pandemii choroby. 

Doktor Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Leków przypomina, że częściową ochronę przed zarażeniem może dać szczepionka na grypę sezonową. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przed wyjazdem w rejony, gdzie wystąpiła świńska grypa. Trzeba także śledzić aktualne informacje i w miarę możliwość unikać miejsc, w których istnieje ryzyko zarażenia. 

Z kolei rzecznik Sanepidu Wiesław Rozbicki apeluje, by każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy, udał się do lekarza. Dotyczy to zwłaszcza osób, które powróciły z Ameryki Łacińskiej.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~centurion z Galicji

To ... BOŻA KARA ZA SPAPRANEGO DOLARA... i za to, że się jankesi ekonomicznie .......
ZEŚWINILI !!!

! Odpowiedz
0 0 ~lon

to natura sie broni
trochę osobnikow ludzkich
musi wyginąć dla
równowagi w przyrodzie.

! Odpowiedz
0 0 ~khg

albo koszerni chcą coś ugrać ????

! Odpowiedz
0 0 ~khg odpowiada ~khg

po debilnych krowach !!!!!!
po ptasiej grypie !!!!!
teraz świńskiej grypie !!!!!!!
na następną proponuje kocią grypę

! Odpowiedz
0 0 ~Orochimaru

Znowu Amerykanie wymyślili jakieś okropieństwo do zabijania ludzi i to wypóścili. Zadziwiające, że przez tych durniów zawsze coś spotyka nieprzyjemnego ludzi na świecie. Pamiętajćie, że to właśnie Amerykanie stworzyli LSD i AIDS. Przepraszam za błędy ortograficzne, jak szybko piszę to mogą się znaleźć. Mam nadzieję, że do Polski nie dojdzie to choróbsko.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil