USA potwierdza "usuwanie" milionów nielegalnych imigrantów

Prezydent USA Donald Trump potwierdził we wtorek w Białym Domu, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się "usuwanie" milionów imigrantów, którzy dostali się do Stanów Zjednoczonych nielegalnie.

(fot. Leah Millis / Reuters)

Po raz pierwszy taką informację amerykański prezydent zamieścił w poniedziałek na Twitterze. Nie podał jednak szczegółów planowanych działań. Odpowiadając na zarzut braku informacji o tych planach wśród urzędników imigracyjnych, wyjaśnił: "Oni o tym wiedzą. Zaczną działać w przyszłym tygodniu, bowiem ludzie, którzy przybywają do naszego kraju nielegalnie, muszą go opuścić".

Zapowiedź Trumpa spotkała się z krytyką demokratycznej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, według której jest to "nowe zagrożenie masową deportacją i aktem całkowitej złośliwości i bigoterii, obliczonym wyłącznie na zasianie strachu w naszym społeczeństwie".

Ocenia się, że w USA przebywa nielegalnie ok. 12 mln imigrantów, głównie z Meksyku i krajów Ameryki Środkowej.

Trump pochwalił także rząd Meksyku za podjęcie walki z migracją. "Meksyk zrobił dobrą robotę w ostatnich czterech dniach. Bardzo mi się to podoba" - mówił prezydent USA.

Zgodnie z zawartym niedawno porozumieniem Meksyk zgodził się tymczasowo przyjąć imigrantów z Ameryki Środkowej, oczekujących na przyznanie im prawa azylu w Stanach Zjednoczonych do czasu rozpatrzenia ich wniosków przez amerykańskie sądy.

Meksyk zgodził się także rozmieścić oddziały Gwardii Narodowej na swojej południowej granicy aby powstrzymać imigrantów z Ameryki Środkowej przed dotarciem do granicy USA.

Trump napisał też, że Gwatemala przygotowuje się do podpisania podobnego porozumienia jako tzw. "bezpieczny kraj trzeci" (safe third country) dla ubiegających się o azyl w USA, co sugerował wcześniej wiceprezydent Mike Pence. Bliższych szczegółów również nie ujawniono, a władze gwatemalskie nie potwierdziły tych informacji.

Zdaniem amerykańskiej organizacji broniącej praw człowieka Human Rights First "jest po prostu niedorzeczne" aby spodziewać się że Gwatemala będzie zdolna zapewnić schronienie uchodźcom podczas gdy jej obywatele uciekają za granicę. 

zm/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil