USA ponownie przedłużyły Irakowi prawo sprowadzania energii z Iranu

Stany Zjednoczone przedłużyły we wtorek o kolejne 90 dni wyłączenie Iraku z przestrzegania sankcji, zabraniających importu energii z Iranu - poinformował w środę cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa wznowiła w listopadzie sankcje dotyczące irańskiego eksportu energii, co uzasadniono kontynuowaniem przez Iran programu budowy broni jądrowej oraz jego działalnością wywrotową na szkodę różnych państw Bliskiego Wschodu.

Jednak kilka krajów zwolniono z obowiązku egzekwowania tych sankcji, by mogły zaspokajać swe potrzeby energetyczne. Irackie elektrownie na gaz ziemny są w dużym stopniu uzależnione od dostaw paliwa z Iranu, a ponadto Irak sprowadza irański prąd.

"Wyłączenie to ma na celu pomóc Irakowi w uporaniu się z deficytem energetycznym i będziemy nadal rozmawiać z naszymi partnerami w Iraku na temat naszych sankcji dotyczących Iranu. Nadal też pracujemy wraz z Irakiem nad wyeliminowaniem jego zależności od irańskiego gazu i prądu oraz zwiększeniem jego niezależności energetycznej" - powiedział zastrzegający sobie anonimowość rozmówca agencji Reutera.

Wyłączenie Iraku z sankcji wobec irańskiego sektora energetycznego obowiązywało przez 45 dni od chwili wejścia ich w życie 5 listopada, a 21 grudnia zostało przedłużone o 90 dni. (PAP)

dmi/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil