USA planuje wystąpić z formalnym wnioskiem o ekstradycję Meng Wanzhou

Stany Zjednoczone poinformowały rząd kanadyjski, że planują wystąpić z formalnym wnioskiem o ekstradycję dyrektor finansowej Huawei Meng Wanzhou w związku z zarzutami naruszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu - podał Globe and Mail w poniedziałek.

(fot. Alexei Druzhinin / TASS)

Ambasador Kanady w Stanach Zjednoczonych David MacNaughton, udzielając wywiadu, nie określił kiedy formalny wniosek o ekstradycję zostanie złożony.

Jak podaje Globe and Mail, termin na złożenie wniosku upływa 30 stycznia.

Firma Huawei podała, że nie komentuje toczących się postępowań prawnych.

1 grudnia 2018 r. Meng Wanzhou została zatrzymana na wniosek USA na lotnisku w Vancouver w Kanadzie. Stany Zjednoczone podejrzewają ją o oszustwa w związku z łamaniem amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Zwolniona za kaucją Meng oczekuje na zakończenie procesu ekstradycji do USA, gdzie grozi jej wieloletnie więzienie. W styczniu 2019 r. na terytorium Polski aresztowano innego pracownika chińskiej firmy ze względu na podejrzenie szpiegostwa na szkodę państwa.

Czerpiący większość zysków ze sprzedaży technologii telekomunikacyjnych koncern Huawei zmaga się obecnie z międzynarodowymi obostrzeniami wykorzystywania tego typu sprzętów w krajach zachodnich i azjatyckich. USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają przedsiębiorstwo o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ono wykorzystywać swój udział w projektach np. budowy infrastruktury łączności 5G do prowadzenia działalności wywiadowczej na rzecz Pekinu. Koncern konsekwentnie zaprzecza tym zarzutom.

Huawei spodziewa się, że przychody za rok 2018 sięgną 100 mld dolarów, co firma porównała do 1 mld dol. 20 lat temu. (PAP)

mbud/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil