REKLAMA

USA ostrzega Danię: nie zgadzajcie się na rosyjski gazociąg

2017-05-08 21:36
publikacja
2017-05-08 21:36

USA rozpoczęły ofensywę mającą na celu powstrzymanie rosyjskiej dominacji na europejskim rynku gazowym; świadczą o tym wypowiedzi, w tym nt. gazociągu Nord Stream 2 dla duńskiego dziennika "Berlingske", przedstawicielki Departamentu Stanu Robin Dunnigan.

/ Materiały dla mediów

Na celowniku administracji Donalda Trumpa znalazł się rurociąg Nord Stream 2, który ma biec dnem Bałtyku w pobliżu duńskiego Bornholmu aż do stacji przesyłowej w Niemczech. USA chcą wywrzeć presję dyplomatyczną na kraje, które jeszcze nie zatwierdziły tego projektu, jak np. Dania. To na tym kraju ogniskuje się obecnie zainteresowanie Amerykanów.

Na chwilę obecną nie ma sensu realizowanie tego projektu, skoro istnieje tak dużo ewentualności. Nie jest to także zgodne z deklarowanymi przez Unię Europejską celami energetycznymi i dlatego lepiej będzie skoncentrować się na szeregu innych projektów w celu dywersyfikacji zaopatrzenia w gaz ziemny - oznajmiła Robin Dunnigan. Na co dzień pracuje ona w Departamencie Stanu, gdzie zajmuje się kwestiami strategicznego zaopatrzenia w energię. Przed przybyciem do Kopenhagi odwiedziła w Brukseli Komisję Europejską, która otrzymała identyczny przekaz.

"Nasz interes jest zbieżny z interesem Komisji Europejskiej, która także jest zaniepokojona. Chce ona pertraktować z Rosjanami w imieniu Danii - dodała Robin Dunnigan i zauważyła, że w interesie USA jest, aby Komisja Europejska przejęła pertraktacje w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w razie każdej ewentualności.

Zdaniem USA ważnie strategicznie kraje NATO, jak Niemcy, i inne europejskie państwa sojusznicze są zbyt uzależnione od dostaw energii z Rosji. USA podkreślają, że Rosja stanowi dziś większe zagrożenie niż wcześniej i - zdaniem Robin Dunnigan - posługuje się gazem, gdy chce zniszczyć inny kraj.

Amerykanie zwracają uwagę, że Nord Stream 2 może stać się narzędziem Rosji w politycznej walce z Ukrainą, która w przypadku uruchomienia tego rurociągu utraci miliardowe wpływy pochodzące z transferu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium, co będzie ostrym ciosem w ukraińską gospodarkę, w której dochody z gazu są istotnym jej elementem.

Trasa Nord Stream 2 ma przebiegać przez terytorium Danii; wcześniej kraj ten udzielał zezwolenia na prowadzenie rurociągów, tym razem jednak decyzję ma podjąć premier Danii z uwagi na polityczną wagę projektu. Dlatego też kraj ten chce oddać Brukseli inicjatywę prowadzenia rokowań w tej delikatnej sprawie.

W razie niepowodzenia USA zamierzają wesprzeć projekt Baltic Pipe, a także Południowy Korytarz Gazowy z Azerbejdżanu do Europy przez Grecję i Turcję.

Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Henryk E. Malinowski (PAP)

hem/ mmp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~roobo
1)Zastanówcie się najpierw ile kosztuje transport gazu z USA a potem piszcie głupoty.
2)Gdyby nie surowce z USA ropa byłaby dalej na giełdzie światowej po 100 dol.
3)Czyli macie w nosie losy ludzi na Ukrainie i takimi wpisami dajecie przyzwolenie
Rosji?
Wstyd mi za was
~lechu
Maja nadwyzki gazu lupkowego i naciskaja w sposon bym powuedzial ...malo wyszukany
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Julek
Polacy jak i Ukraińcy nie będa kupować gazu od Rosjan.
Będziemy kupować od Niemców.
~CO_JEST_GRANE
dobre rady jak dla Wietnamu, Libii, Ukrainy,
a jak nie to napalm
~TW-Balbina
Prezydent Trump coraz bardziej mi się zaczyna podobać.
~porazenty
Celem Trumpa jest zniszczyć UE a tym samym Europę. Skłócić UE. To one jest największym wrogiem dla interesów USA .Drogiego (dla nas) gazu łupkowego mają dość trzeba go sprzedać. Znajdzie sprzymierzeńców W Polsce. TYLKO USA reszta ich nie interesuje. Wywołać wojnę w Europie tez można, zresztą już się zaczęło Celem Trumpa jest zniszczyć UE a tym samym Europę. Skłócić UE. To one jest największym wrogiem dla interesów USA .Drogiego (dla nas) gazu łupkowego mają dość trzeba go sprzedać. Znajdzie sprzymierzeńców W Polsce. TYLKO USA reszta ich nie interesuje. Wywołać wojnę w Europie tez można, zresztą już się zaczęło na Ukrainie (majdan). Długofalowo wojna w Europie to cel jankesów.
~kc
ty przestań bredzić ,gdzie się szkoliłeś w tej czarnej propagandzie ?
~xxx
Zobacz ile kosztuję gaz łupkowy w USA baranie
~wojtek
USA rozmawiają z Danią? Czyli Niemcy zerwały się z łańcucha? Bo wystarczyłoby żeby niemieckie firmy wycofały poparcie i pieniądze i projekt upada. Ale nie rozmawia się z państwami trzecimi żeby to one były tymi złymi bo Niemcy nie mogą wesprzeć solidarności europejskiej w drodze do swojej cesarskości...

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki