REKLAMA

USA oficjalnie opuściły układ o "otwartym niebie"

2020-11-23 01:02
publikacja
2020-11-23 01:02
fot. Jonathan Ernst / Reuters

W niedzielę 22 listopada Stany Zjednoczone oficjalnie przestały być stroną międzynarodowego traktatu o "otwartym niebie" umożliwiającym weryfikowanie ruchów wojsk i przestrzegania układów o ograniczeniu zbrojeń przez państwa-sygnatariusze.

Waszyngton zapowiedział zamiar wystąpienia z układu z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem 22 maja br., podając jako powód nieprzestrzeganie jego postanowień przez Rosję.

"22 maja Stany Zjednoczone skorzystały ze swojego prawa notyfikując depozytariuszy traktatu i jego strony o ich decyzji. Po upływie 6 miesięcy decyzja weszła w życie 22 listopada" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu USA.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie oskarżał Moskwę o naruszenia układu podpisanego przez 34 państwa, który wszedł w życie w 2002 r.

Państwa europejskie, w tym m.in. Francja, Niemcy, Belgia i Hiszpania, wyraziły ubolewanie z powodu tej decyzji równocześnie przyznając, że podzielają zaniepokojenie Waszyngtonu działaniami Rosji.

Układ o "otwartym niebie" jest kolejnym układem międzynarodowym, z którego Trump wycofał Stany Zjednoczone. Wcześniej wypowiedział m.in. porozumienie nuklearne z Iranem i układ INF o zakazie broni nuklearnej średniego i krótkiego zasięgu. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
My się dopiero dowiemy co się będzie działo w USA. Z tego co widzę Biden zdobył tam max 60 mln głosów a szykuje się do władzy. Będzie się działo.
anannke
Mógłbyś podać źródło swoich rewelacji? Według oficjalnych danych Biden zdobył o 6 mln więcej głosów niż Trump.
jarekzbyszek
Radio Sputnik to ogłosiło. Nasza tonąca prawica chwyciła się tego.
zenon_burczymucha
Szczęście, że ten pan już kończy.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki